23 Mart 2017 Perşembe

Ateşleme Sistemi Arızaları Nasıl Anlaşılır – Ateşleme Sistemi Arıza Belirtileri

Ateşleme Sistemi Arızaları {featured}

Ateşleme Sistemi Arızaları Nasıl Anlaşılır – Ateşleme Sistemi Arıza Belirtileri

Ateşleme Sistemi: Benzinli motor gruplarında yanma odalarında meydana gelen sıkıştırılmış yakıt ve hava dağılımının buji desteği ile birlikte ateşlenme işlemini gerçekleştiren sistemler bütünüdür. Araçlarınızdaki birçok parça gibi zaman zaman sorun yaratabilmektedir. Dilerseniz bu ateşleme sistemi arızaları sorunlarına ve sorunların nasıl ya da ne şekilde çözümleneceğine hep birlikte göz atalım…

Ateşleme Sisteminde Meydana Gelen Arızalar/Belirtileri ve Çözümü

  • Buji kablolarında meydana gelen yıpranma en büyük sorunlardan bir tanesidir ve kablo uçlarının zımpara ya da benzeri bir ürün ile temizlenmesi de sorunu çözmenize yardımcı olacaktır.
  • Yine buji kablosu yalıtkanında meydana gelen sertleşme ya da çatlak gibi sorunlar da bilinen en önemli sorunlardan bir tanesidir. Ateşleme eyleminin şaseye geçiş yapmasına neden olabilir ve bu da araçlarınızın sürüş anında teklemesine yol açabilir.
  • Ateşleme bobininde meydana gelen sorunlar da yine bilinen en önemli sorunlar arasında yer alıyor. Bobin ve distribütör bağlantısını sağlayan kablonun kontrol edilmesi tavsiye edilir ve ateşleme kontrolü de bu şekilde yapılır.
  • Ateşleme bobininde yer alan kablo ya da distribütör kapağı ya da distribütör içerisinde nemlenme veya oksitlenme durumu da oluşabilir. Bu sorunlar da yine ateşlenme eyleminin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmemesine neden olacaktır. Bazı zamanlar ateşlenme az da olsa gerçekleşmez ve bu durumda bireysel müdahalelerde bulunmak yerine yetkili servislerden hizmet almak çok daha doğru bir tercih olacaktır.
  • Distribütör kapağındaki dezenformasyon durumu da ateşlemede yaşanacak sorunların temel nedenlerinden bir tanesi olarak gösteriliyor ve kıvılcımların farklı bölgelere sıçraması da bu yüzden gerçekleşir. Bu sorun karşınıza çıktığında az önce de belirttiğimiz gibi araçlarınız hareket halindeyken tekleme ya da benzeri şekilde sarsılma gibi bir durum söz konusu hale gelecektir. 
Ateşleme sistemi arızaları konusunda daha detaylı bilgi edinmek için buraya tıklayarak ilgili yazımıza ulaşabilirsiniz.

Bilgi:Motor arızaları, sigorta işlemleri, hasar işlemleri, araç muayenesi vb.  konularda  USTAYA SOR! bölümümüzden yada konu altı yorumlardan sorularınızı iletebilirsiniz. En kısa zamanda dönüş yapılacaktır.


Hiç yorum yok: