22 Mart 2017 Çarşamba

Akü Nedir - Akü Arızası Nasıl Anlaşılır - Akü Arıza Belirtileri Nelerdir

Akü Arızası Nasıl Anlaşılır {featured}

Akü Nedir?

Akü Nedir; Basit bir sistem ile elektrik enerjisi ve kimyasal enerji arası dönüşümü gerçekleştiren akım toplayıcı üründür. Marş motoru ve ateşleme-ışık alıcıları ile birlikte doğru akım devrelerini besleyen ürün olarak da tanımı yapılabilir. 4 pozitif olmak üzere 5 adet de negatif yüklü plaka, akülerin alt yapısını oluşturmaktadır.

Akü Arızası Nasıl Anlaşılır? Akü Arızası Belirtileri Nelerdir?

Akü Arızası Nasıl Anlaşılır;Sahip olduğunuz araçların en önemli ekipmanlarından bir tanesi de akülerdir. Düzenli bakım ve kontrol işlemi yapıldığı takdirde bu ekipmandan en iyi şekilde fayda sağlayabilir ve verim alabilirsiniz. Peki akülerinizin arızalandığını ya da ilerleyen süreçlerde sıkıntı yaratabileceğini nasıl anlarsınız?
  • Akülerinizin dış bölümünü küçük bir el feneri yardımı ile kontrol edebilir ve herhangi bir şekilde; ezilme, yıpranma ya da deforme durumu halinde arıza için harekete geçeceğinizi belirtmek isteriz.
  • Aynı durum kutup başları için de geçerli ve mevcut yıpranmalar ya da ezilmeler, bir süre sonra akü sorunlarını da beraberinde getirecektir.
  • Artı kutup başının denetimi de büyük önem taşıyor ve uzun süreli sülfatlaşma sorununun en belirgin göstergesi de kutup başında meydana gelen şişmeler olarak belirlenmiştir.
  • Artı kutup başının meydana getireceği şişmeler denetim altında tutulmadığı takdirde ‘’korozyon’’ adı verilen sülfatlaşma sorunu da ortaya çıkacak ve aküleriniz bir süre sonra hizmet veremez hale gelecektir.

Grift içi arızalar, elektrolitlerin yok oluşu ve kablo bağlantı sorunları da yine gözle görülebilecek ve tespit edilebilecek sorunların başında geliyor.

Grift Kopukluğu ve En Bilinen Akü Arızası


Akünün dış yüzey kontrolünden sonra iç yüzey kontrolünün de düzenli olarak yapılmasında fayda var.  Seperatör delinmesi ile birlikte meydana gelen pozitif ve negatif plaka teması bir süre sonra kısa devre sorununu ve daha da önemlisi kaynak güçlerinin kopması ile birlikte grift kopuğu adı verilen arızaları da meydana getirebiliyor ve bu da sizlere daha masraflı bir süreç yaratıyor. 

Bunun yanı sıra aşırı şarj yanık arızaları da yine akülerinizin karşınıza çıkartabilecekleri en bilinen arızalardan bazıları olarak listelerimizde yer alıyor.

Hiç yorum yok: