21 Şubat 2015 Cumartesi

Araba Motordan Gelen Sesler Niye Gelir Neden Olur, Sesi Kesmek İçin

Araba Motordan Gelen Sesler Niye Gelir {featured}

Araba Motordan Gelen Sesler Niye Gelir Neden Olur, Sesi Kesmek İçin Yapılması Gerekenler

Araç motorundan gelen farklı sesler ve ne anlama geldiği ve hangi arızanın habercisi olduğunu önceden tahmin etmek ve önleminizi almak sizi arızanın büyümesinden ve daha çok tamir masrafı ödemeniz den kurtaracaktır. Bu sebeple otomobil motorundan gelen sesleri aşağıda guruplar halinde topladım 8 farklı ses biçimi ve bu seslerin neden kaynaklanabileceğini kendi tecrübelerim doğrultusunda yazıyorum.

Araçlar arasında otomobil, minibüs, kamyon dizel yada benzinli lpgli olarak da ayırmaya çalışacağım.

1- Araç Motorundan Islık Sesi Geliyor, Uğultu Sesi Geliyor, Nedeni Ne Olabilir,

Arabanızın ön kısmından ve motorundan gelen uğultu sesi bir çok farklı yerden ve sebepten geliyor olabilir. Fakat bu sesin hangi aralıklarla ve ne zaman geldiğini iyi tayin etmeniz gerekmektedir. Rölantide çalışırken ıslık uğultu sesi yada gaza yüklenince uğultu sesi yada komresor'e bindiği zaman ıslık uğultu sesi gibi bir çok farklı şekilde gelen uğultu seslerinin farklı anlamları vardır. Genelde turbolu araçlarda ıslık sesi daha çok karşımıza çıkıyor. Bunun sebebi turbonun kendine özgü bir ıslık sesi çıkarmasıdır. Bu araç için bir sorun teşkil etmez. Fakat ses artmışsa ve rahatsız edici bir boyuta ulaşmışsa bu araç tubosunun arızalı olduğu anlamına gelebilir. Bir diğer ıslık yada uğultu sesi çıkarabilecek bölge de radyatör ve klima fanlarıdır. Aracının çok ısındığında 2-5 dk aralığında bazı dönemlerde uğultu sesi geliyor ise fanlardan kaynaklanıyor olabilir. Bunun anlamanın yolu ise ses geldiğinde hemen kaputu açarak fanların hareket edip etmediğini kontrol etmek, Eğer hareket ediyor ise fanların durmasını beklemek, Eğer durduğunda ses kesiliyor ise fan motorunuzda bir arıza olabilir. Dikkat edilmesi gerekir çünkü komple arızalandığında aracınız hararet yapabilir buda motor bloğunuzu mahveder. Bir Diğer uğultu sesi sebebi ise arabanızın bilyalarının bozulmasıdır. Motordan gelen uğultu sesi örneğin devirdaim bilyasi v kayışı bilyası gergi kasnağı bilyası yada şarj dinamosu bilyasi ve marş dinamosu bilyasında bozulmanın habercisi olabilir. Yine acil olarak değiştirilmesi gerekir aksi halde kitlenme durumu yaşayabilirsiniz.

Triger kayış bilyalarında da zaman zaman uğultu sesi gelebilir. Bunun sebebi triger kayışınızı fazla gergin olması yada bilyalarının bozulduğu anlamına da gelebilir.

2- Araç Motorundan Vuruntu Sesi Geliyor Tıkırtı Vuruntu Sesi Nedeni Ne Olabilir.

Araç Motorundan Gelen Vuruntu sesini kendiniz anlamanız biraz zordur. Birbirinden farklı onlarca nedenden geliyor olabilir. En sık karşılaşılanlar, Araç sipop piston yatak ve krank mili vurmalarıdır. Bunun sebepleri arasında aşınan yataklar ve gevşeyen piston bağlantıları gibi nedenler olabilir. Ciddi bir sorundur. Servise gitmeniz ve aracınızı göstermeniz önemlidir. Bazende Daha küçük ve önemsiz parçalar sebebi ile vuruntu  yada tıkırtı tık tık şeklinde sesler geliyor olabilir. Bunlardan en çok karşılaşılan arıza araç motor kulaklarının yada şanzıman bağlantı takozlarının kopması olabilir.

3- Ön Sol yada SağTekerden gelen uğultu ve ıslık sesleri Ön takım arızaları Neden olur

Ön Tekerlerin ikisinden yada sadece birinden gelen uğultu sesi porya kısmındaki bilyaların yağsız kaldığından yada bozulduğundan kaynaklanan uğultu olabilir. Aracınızı bir miktarda olsa seyir halinde giderken tutar buda hem motora fazla yük ve fazla yakıt harcanması anlamına gelir. Çok aşırı ilerlemiş porya bilya sarması arızasında araç poryası kitlenebilir ve aracınız fren yapıyormuş bir anda kastikleri kitlenebilir. Buda kazaya sebebiyet verebilir. Porya bilyası arızanın var ise ihmal etmeyin.

4- Motordan Gelen sürtünme sesi sürtünme Sabahları soğukken ve araç ısınınca neden olur

Motordan gelen sürtünme sesleri için dikkat edilmesi gereken ne zaman geldiğidir. İlk çalıştırmada gelen ve araç ısınınca kaybolan sesler biraz daha tehlikesizdir diyebiliriz. Fakat ısındıktan sonra dahi devam eden yada araç ısınınca ortaya çıkan sesler tamamen tehlike arz etmektedir. Aracınızın kayış sisteminden yada dinamolarından sürtünme sesi geliyor olabilir.

5- Motordan gelen gıcırtı sesi neden gelir nedeni ne olabilir Gıcırtı Sesi Geliyor

Motordan gelen gıcırtı sesi hareketli parçaların birbirine teması olduğu anlamına gelir. Genelde debriyaj sistemi debriyaj çatalı yada baskı balatadan geliyor olabilir. Ama bazen daha masun sebeplerden de bu tarz sesler gelebilir. Örnek olarak radyatör bağlantı ayaklarından biri yerinden çıkmış kopmuş yada kırılmış olabilir. Bu durumda radyatör ve radyatör paneli arasında harekete bağlı olarak gıcırtı sesi çıkarabilecektir.

6- Aracın motoru rölantide sarsıntılı çalışıyor. Arabamın motoru sarsıntısı neden olur

Aracınızın motorunda normalin aksine daha sarsıntılı çalışma durumu var ise birkaç olası sebepten kaynaklanıyor olabilir. İlki aracınızın motor takozları (motoru şasi direklerine bağlayan ve sabitleyen motor kulakları ) kopmuş bu sebepten motorun hareketine bağlı olarak sallantılı çalışıyor olabilir. Eğer aracın gaz yeyişinde bir problem yok ise sorun motor veya şanzıman kulakları olabilir. Bir diğer neden de ateşleme sistemidir. Herhangi bir nedenden pistonların birindeki yakıt ateşlenemiyor ise diğer 3 piston hareketlerine bağlı olarak hareket eden arızalı kısım araç aerodinamik yapısını bozarak sallantılı çalışan bir motora sebep olabilir. Bu durum genelde araç ateşleme sisteminde bujilerin patlaması yada buji kablosunun görevini yerine getirmemesi gibi sorunlardan kaynaklanıyor olabilir, Çözümü 10 dk sürer küçük bir işlemdir.

7- Debriyaja basınca Gelen Ses Uğultu Gıcırtı Sesi Debriyaja basınca ses geliyor yada kesiliyor ise

Arabanın debriyajına basınca gelen uğultu ılslık yada gıcırtı sesi nedeni (bazen debriyaja basınca kesilen bir ses olarak da karşımıza çıkabiliyor ) Baskı balata (denriyaj balatası) volan dişlisi yada debriyaj ayıran debriyaj çatalı gibi aksamlarda oluşan teknik arızalar bu gibi seslerin çıkmasına neden olur. Çok hafif ve ara sıra gelen sesler daha az tehlikelidir. Ve Artarak devam eden araç içinden duyulan ve rahatsız edici gıcırtı ve sürtünme sürtme sesi sizi yolda bırakabilir.

Önemli : Aracınızın modeli yakıt sistemi gibi konuları belirterek tam olarak probleminizi yorum kısmına yazabilirsiniz. En kısa sürede konu ile alakalı olarak bilgilendirme cevabı yazılacaktır.

Önemli 2 : Hiçbir sorun araç kontrol edilmeden tam olarak anlanamaz. Daha büyük problemleri engellemek adına aracınızdan oluşun hiçbir problemi ertelemeyin ilk fırsata bir servise danışarak aracınızı kontrol ettirin. Daha güvenli bir yolculuk için bakımlarınızı ihmal etmeyiniz.

115 yorum:

Anonim dedi ki...

Araba sogukken ve hareket halindeyken motordan cekic sesi gibi sesler geliyor. Isininca sesi normallesiyor. Kisin hararet gostergesi normal olmasi gereken yerde iken bile yapiyor. Yani 4-5 km gittikten sonra ses kesiliyor. 2004 Subaru Forester XT Turbo Benzinli 2000cc

Anonim dedi ki...

Arabam 116.000 km de

Unknown dedi ki...

ses gelirken kaputu açın ve sesin geldiği bölğeyi tayin etmeye çalışın. eğer motorun kayış ve bilya aksamının ordan geliyor ise klima , şarj dinamosu marj dinamosu direksiyon power bilya ve gergi kasnaklarından geliyor olabilir. Direk olarak motor iç aksamından geleceğini sanmıyorum ama yinede baktırmanızda fayda var, arıza büyümeden çözmeniz hem daha ekonomik hemde yolda kalmamanız için önemli.

Unknown dedi ki...

Aracim 2010 symbol 1.5 dci. 2000 deviri gectikce ses orantili olarak artiyor bir yere surter gibi ses geliyor. Dusuk viteste bu ses firfir diye cok bariz bir sekilde artiyor. Hareket halinde bosa alinca ses kesiliyor sebebi ne olabilir yardimci olursaniz sevinirim

Unknown dedi ki...

öncelikle sesin motor dan mı ön takımdan mı geldiğini analiz edin eğer motordan ise bu gibi sesler genelde kayış aksamından yani geri kasnak bilyaları şarj dinamosu marş dinamosu klima bilyalarından geliyor olabilir. motorun kaputunu açıp gaz vererek sesin geldiği kısmı teyit etmeye çalışın eğer kayış aksamının olduğu yerden geliyor ise buralardan olabilir. tabiki en iyi tespiti aracı görerek yapmak daha sağlıklıdır. ihmal etmeyin derim. eğer bilyalar gibi parçalardan ise araç seyir halinde iken klitlenme yaparsa soğutma fren gibi sistemlerininizin devre dışı kalmasına sebep olur. geçmiş olsun

Anonim dedi ki...

Aracım honda civic 2001 1.6ies motor yeni toplandı semantic ve yataklar değişti kayislar triger hepsi yeni değişti 500 kilometre bile yapmadı daha fakat aracı ilk çıkardığı günden beri kayış bölgesinden geldiğini tahmin ediyorum gaza basıp bıraktığım da devir düşerken ağlama sesi gibi bir ses geliyor yürür halde vites geçişinde vites değiştirmek için gazı bıraktığım da daha ii duyabiliyorum yardımlarınız için teşekkürler

Unknown dedi ki...

Bendede usteki sorun var,araba otomatik ve rolatideyken motordan islik sesi geliyor,gaza basildiginda ise kesiliyor? Yardimlarini bekliyorum tesekkurler.

oz dedi ki...

merhaba aracım lada samara 93 model dün yolda giderken birden motorun sesi bozuldu takırtılı çalışmaya başladı eksoz patladı zannettim ancak sesin gelen yerini dinlediğim zaman eksoz olmadığını düşünüyorum sanki motordan geliyor, gaza bastıkça takırtı devir arttıkça tabi ki artıyor , sübap ayarı bozuk demişlerdi ancak imkansızlıktan yaptıramadım acaba motor mu arızalandı

Unknown dedi ki...

Aracim slx gaz ayarindan sonra motordan gaza basinca devri 2000 gecince cazirti geliyo motor rolantide sallıyor araci nedeni nedir

Unknown dedi ki...

S.a celysee 1.6 hdi 92hp aracimda iki gundur ilk calistirmada gelen tikirti sesi var anlik bir ses calisiken ve yururken o ses yok sadece ilk calistirmada yapiyo sebebi nedir acaba

Unknown dedi ki...

Aracım 1.5 dizel Hyundai accent 2005 araç özellikle rampa tarzı yerlerde takırtı şekli bi ses oluşuyor düzde giderken de gaza az daha fazla basınca ne olabilir saygilar

Unknown dedi ki...

1994 model 1.6s tipo arabam var ve gaza basınca gelen rölanyide kesilen bş ıslık sesi geliyor sebep nedir??

Unknown dedi ki...

1994 model 1.6s tipo arabam var ve gaza basınca gelen rölanyide kesilen bş ıslık sesi geliyor sebep nedir??

Unknown dedi ki...

1994 model 1.6s tipo arabam var ve gaza basınca gelen rölanyide kesilen bş ıslık sesi geliyor sebep nedir??

Unknown dedi ki...

Selamın aleyküm 98 model şahin s arabam var yeni motor yaptırdım vites boşteyken rolentide lak lak ses geliyor motordan debriyaja basınca ses kesiliyor ve biraz gaz verince de ses kesiliyor motor yaptırmadan önce de aynı şekilde ses geliyodu saat gibi çalışması gerekirken lak lak çalışıyo bunun sebebi ne olabilir yardımcı olursanız sevinirim :(

Unknown dedi ki...

Selamın aleyküm 98 model şahin s arabam var yeni motor yaptırdım vites boşteyken rolentide lak lak ses geliyor motordan debriyaja basınca ses kesiliyor ve biraz gaz verince de ses kesiliyor motor yaptırmadan önce de aynı şekilde ses geliyodu saat gibi çalışması gerekirken lak lak çalışıyo bunun sebebi ne olabilir yardımcı olursanız sevinirim

Unknown dedi ki...

merhabalar benim aracım opel tigra...sabah soğukken jikledeyken sürtünme sesi geliyor yuksek sesle sanki yağsız bir metal sürtüyor bude yağsız bır demiri öteki demire süttüğğünüz ses gibi ama jickle düşünce onunda sesi kesiliyor bu neden kaynaklanıyor olabilir acaba....cevaplarsanız bir tahmin çok sevinirim daha 2 gun oldu

Unknown dedi ki...

Benim arabam audi 6 arabamı çalıştırırken motordan sürtünme sesi geliyo gaz verince bu ses yok oluyor bilgisi olandan rica ediyorum

Unknown dedi ki...

Benim arabam audi 6 arabamı çalıştırırken motordan sürtünme sesi geliyo gaz verince bu ses yok oluyor bilgisi olandan rica ediyorum

Unknown dedi ki...

Kaputu açarak sesin kayış bölgesinden mi yoksa radyatör bölğesinden mi geldigini tespit etmeye çalışın. Kayışlar koruma kapagına sürtüyor olabilir yada fan pervanesinden bir sorun geliyor alabilir. Fakat bunu detaylı bakmadan tespit etmek çok zor. Vakit kaybetmeden bir ustaya göstermelisiniz

Unknown dedi ki...

sallama ve titretme de var ise motor kulakları olabilir. Yada lpg yada ateşleme siteminden kaynaklanan sorunlar nedeni ile titretme olabilir.

Unknown dedi ki...

2006 model ford fiesta dizel bi arac baktim bugun motor rolentideyken islik sesi cikiyor du gaza yuklenince susuyor yada duyulmuyor gaza cok hafif dokununca ses yine duyuluyor satici sogukken oluyor dedi yaklasik 5 dakika calisir vaziyette bekledi biz arabaya bakarken ses gitmedi (hava sicakligi 9-10 derecelerdeydi)
sizce onemli bi sorun olabilirmi

Unknown dedi ki...

Sadece hareket halindeyken geliyor. Hareketsiz halde gaza basinca ses yok.

Unknown dedi ki...

Sadece hareket halinde iken gaza basinca geliyor bu ses. 5km sonra keskliyor... Hareketsiz gaza basinca veya rolantide ses yok. Rolantide giderken de ses yok.

Unknown dedi ki...

kayıslardan fanlardan veya bilyelerden geliyor olabilir. Gaza basınca kesiliyor ise bunlar ihtimal. İhmal edilirse kilitleme kayış kopartma veya fan ise motorun su kaynatarak zarar görmesi gibi sorunlara yol açabilir. Kontrol edilmesinde fayda var. İhmal etmeden bir ustaya göstermenizi tavsiye ederim.

Anonim dedi ki...

2001spalio motor yağ çubuğundan yağ püskürtüyor

Unknown dedi ki...

motor yağı haddinden fazla dolu olabilir, yada daha farklı sorunlar da olabilir öncelikle
1.6 mı 1.4 mu daha detaylı bilgi vermek için bunu da belirtirseniz sevinirim.

BadBoy dedi ki...

Selamın aleyküm 88 kartal aracimin var
Debriyaj havada iken dewam li olarak çık çık ses geliyor debriaja hafif basınca ses kesiliyor bunun nedenine olabilir

Unknown dedi ki...

arabam reno trafic 2005 model 19 dizel birinci vitesle giterken vuruldu sesi geliyor en cok da ses yokuş cıkarken düz yollada geliyor ama yokuşda daa cok geliyor nedendir acaba

Unknown dedi ki...

s.a aracım reno trafik 19 dizel birinci vitesde giterken vuruldu sessi geliyor boşda calışmada hiç ses yok yokuş yukarı beya ses geliyor neyden olabilir

Unknown dedi ki...

bunun bir çok nedeni olabilir, akisler vuruntu yapabilir, şanzıman dan geliyor olabilir, hatta ön takım parçaları yavaş hızlarda vuruntu yapabilir, motor alt ve üstk kulağından da olabişlir. vuruntunun nasıl olduğunu görmeden doğru bir şey söylemek çok zor, motordan gelen tıkırtı tukurtu vuruntu gibi problemlerin aracı test etmeden net bir şey söylenmesi çok zor

Unknown dedi ki...

motor ve şanzıman bağlantı noktasında baskı balatanız ve ayırıcı rulmanlar bulunur bu rulmanlar bozuldukça bu tarz ses yapmaya başlar genelde debriyaja basılınca kesilen ses buna bağlanır fakat yine de detaylı bakılması gerekmektedir.

Unknown dedi ki...

bu tarz sesler için aracı sabah soğukken test etmek gerekir. net birşey söylemek çok zor.

Unknown dedi ki...

sorununuzun kaynağı motor olmayabilir şanzımandan gelen sesler de olabilir, debriyaja basılınca kesilen kes genelde baskı balata ayırıcı rulmanlarından olabilir yani debriyaj bilyaları, çözümü basit bir sorun gibi görünüyor bir ustaya gittiğinizde sorununuzu net olarak araca baktıktan sonra söylecektir.

Unknown dedi ki...

Ön takım parçalarından da gelme ihtimali var, eğer sadece hareket halinde geliyor ise ön takımdan ses gelmesi en muhtemel sonuç gibi duruyor.

Unknown dedi ki...

S.a Arabam doğan slx seyir halindeyken gaz verince motor kısmından abartı eksoz sesi gibi hafiften ses geliyo kalkışta gaz yemiyo önce gazı yarım pedal basıp öyle yürüyorum ve arada bir çok nadir patlama oluyo bujileri kabloları değiştirttim ama hala aynı otogazcım gaz beyninin değişmesi gerektiğini fakat şimdilik idare edeceğini söyledi acaba gaz beyninden olabilirmi ve zor çalışıyo biraz neden kaynaklanır acaba teşekkür ederim

Unknown dedi ki...

Merhaba bende lada samara 93 model araba var pazar gününden buyana çalıştırmamıştım bugün çalıştırıyım dedim araba çalıştı anında hararet yükselmeye başladı ama bu hafta havalar çok soğuk tu yardımcı olabilirmisiniz

Unknown dedi ki...

s.a aracım dogan slx 95 model debriyajdan ayağımı çektiğimde bi şıkırtı geliyo ama bastığımda kesiliyor biraz fazla çıkıyo şıkırtı sesi motorcu slx lerin orjinali öyle hiç oynatmayın diyor acaba öylemi? saolun

Anonim dedi ki...

Mrb bende 2004 otomatik vites jazz kullanıcısıyim motor sogukken aracdan kayışin bir parcasi kopmus ve bir yere vuruyomus gibi tıkır tıkır ses geliyor ve motor ısınınca geçiyor araç zincirli bu durum kış şartlarında motor sogukken normalmi

Unknown dedi ki...

Selamin aleykum benim aracın 2002 Toyota corolla 1.6 motor terra modeli dün akşam birdenbire yağ lambası yandı yagina baktım sıkıntı yoktu yağ düzeyi normaldi yola mecburen devam ettim biraz zaman geçtikten sonra on taraftan bir ses gelmeye başladı takırtı gibi değişik bi ses. Yalnız sadece araç vitesdeyken yapıyor bu sesi boşa aldığım zaman ses kesiliyor vitese taktiğin zman gene geliyor bunun nedeni nedir acaba

Unknown dedi ki...

Selamin aleykum benim aracın 2002 Toyota corolla 1.6 motor terra modeli dün akşam birdenbire yağ lambası yandı yagina baktım sıkıntı yoktu yağ düzeyi normaldi yola mecburen devam ettim biraz zaman geçtikten sonra on taraftan bir ses gelmeye başladı takırtı gibi değişik bi ses. Yalnız sadece araç vitesdeyken yapıyor bu sesi boşa aldığım zaman ses kesiliyor vitese taktiğin zman gene geliyor bunun nedeni nedir acaba

Anonim dedi ki...

aracım audi a6 1.8 T benzinli 2000 model motor güce binince 4500 devirden sonra uğultu yapıyor rolantide ses yok aşırı yüklenmediğinde de ses gelmiyor aşırı gaza basınca ses yapıyor

Unknown dedi ki...

Aracın sembol 2010 aracı haraket ettirirken takır takır diye ses geliyor yavaşlayıp debriaj dan ayağımı çekerken de aynı sesi yapıyor

Unknown dedi ki...

benim aracım ford focus c-max 2006 model rölantideyken kayış sürtünmesi gibi ses geliyor frene basınca artıyor, parktan vitese (Dye) aldığımda kesiliyor frene basıp durunca tekrarlıyor neden olabilir ? devirdaim pompası, krank mil kasnağı ve iki tanede rulman değişti düzelmedi.

Ramazan dedi ki...

Slm ustam benim arabam 2005 honda manuel şanzuman. Şansumandan bir ses geliyor debraj basınca kesiliyor. Birde motor içinde küt küt diye küçük bir ses geliyor Yardımınız bekliyorum çok tsk. Ederim

Anonim dedi ki...

Mrb 2004 model honda jazz aracimin motordan sakirti geldigi icin ustaya gittim subaplardan olabilecegi suphesiyle subaplar normal ses krank bolgesinden geliyor jazzlarda kronik sorundur denildi. Herhangi bir sorun cikarirmi dedim hayir hic bir sey olmaz ses haricinde dedi ama o ses beni korkutuyo boyle binsem ileride bana daha buyuk bir masraf cikarirmi endisesindeyim sizin onerilerinizi alabilirmiyim tskler

Unknown dedi ki...

debriyaj bilyası ses yapıyor olabilir. Fakat detaylı bakılıp öyle karar verilmesi gerekecektir. Tahmin olarak debriyaj bilyası sesi olabilir. Motor ses yapıyor ise o konuda öngörüde dahi bulanamayacağım. bakılmadan kimse birşey söyleyemez

Unknown dedi ki...

Aracimdan 50 kilometre falan durmadan yol yaptigimda motordan traktör motru gibi aşırı ses geliyor 4 5 dakika durduktan sonra normale dönüyor bunun sebebi nedir

Unknown dedi ki...

aracım 1.5 tdi kango 40-45 dk yola gidince ön taraftan plastik sürmesi gibi ses geliyor gaza basınca devam ediyor ama boşa atınca ses kesiliyor sebebi ne olabilir

ayhan dedi ki...

Toyota 2002 terra arabamin on kismindan sinek viziltisi gibi ses geliyor 5 10 km gittikten sonra ses kesiliyor bunun yani sira ara ara yag lambasi yanip sonuyor acil cevap bekliyorum simdiden tesekkurler

ayhan dedi ki...

Toyota 2002 terra arabamin on kismindan sinek viziltisi gibi ses geliyor 5 10 km gittikten sonra ses kesiliyor bunun yani sira ara ara yag lambasi yanip sonuyor acil cevap bekliyorum simdiden tesekkurler

Unknown dedi ki...

Arkadas hareket halinde oldugundan bahsediyor galiba

ayhan dedi ki...

Lutfen yardim

aliyar duz dedi ki...

Merhaba, 2016 model fiat doblo trekking model aracim var, motorunda takirti sesi var, ozellikle rolanti halinde her frene bastigimda bu takirti sesini duyuyorum, sebebi nedir sizce?

Anonim dedi ki...

Beyaz meleğim citroen berlingo 2010 model rölantıda çalışırken sol ön taraftan tak tak tak tak ses geliyor ancak sadece rölantıda oluyor seyir halinde sorun yok sebebi ne olabilir ?

Unknown dedi ki...

arkadaşım egzoz susturucu sondakı tıkanabılıyor nealaka dersen basıma geldı usta 3 gun ugrastı arıza tesaduf bulundu

Anonim dedi ki...

Arabam ford focus 2007 model, 1.6 , 190.000 km'de. Triger kayışı, baskı balata kısa bi süre önce değişti. Rahatsız eden durum şu: hız 80 i geçince yüksek seste uğultu geliyor. Vites düşürdükten sonra araba yavaşladıkça aynı yüksek uğultu sesi kesik kesik gelmeye başlıyor.2 gündür bu şekildeydi. Şimdi ise aynı sorunlar devam ederken bir de normale göre daha yüksek devirde çalışmaya başladı. Mesela önceden 3. Viteste 130 yapardım. Şimdi ise 90a gelince devir yükseliyor ve araba 4. Vitesi istiyor. Sorunun ne olduğunu anlamadığım ve götürdüğüm ustanın da anlayamadığı için bişey yapamıyorum. Lütfen yardımcı olun.

Anonim dedi ki...

Aracım 2001 opel astra classic 1.6 ecotec motor aracımda 2 haftadır kayıs sesi geliyor ama saniye aralıklarınla ustaya götürdüm fakat dediki triger kayışından ve devridayım popmasından geliyor dedi dogrumu acaba ama her saniye de bir geliyor triger kayışından olsa sürekli ses gelmezmi bende kesilip geliyor 1 saniye geliyor 1 saniye ses yok 1 saniye geliyor 1 saniye yok sebebi ne olabilir

Anonim dedi ki...

Merhaba 2003 Model Honnda Accord 2,4 aracıma 2 hafta once motor yaptırdım lakin 1800 2500 devir arasında cok dikkatli dinlendiginde hafiften tırıltı sesi oluyor fikir verirseniz sevinirim.

Unknown dedi ki...

merhabalar bende kıa cerato var 1.6 crdi advance sabah soğukken motor çalıştığında tak tak tak tak ses geliyor ve bu 10 km gittikçe devam ediyor gaz verip dediğim ses de devam ediyor fakat motor baya ısınınca sanki karşımda mercedez çalışıyor hiç ses yok bu ses ne olabilir lifterleri değiştirttim ses hala aynı nedir sizce sorun saygılar...

Snyinmöztrk dedi ki...

Mrb.opel astar araç. Bu sabah ilk kez karşılaştığım bir sorunum var. Araç geri vitesle park edilmişti. Aracı çalıştırdım hareket ettim ve sanki lastiğin önüne taş konulmuşta üstünden geçmişim gibi küt sesi geldi. Lastik patladı sandım ama değildi. Sonra aracı yine geri vitesle park ettim ve tekrar çalıştırdığımda aynı kütleme sesi. Sürüş esnasında herşey normal.sebebi nedir sizce?

Unknown dedi ki...

Slm.alykm ben 1.4 opel merivam var benzinli ama dizel gibi calisiyor.Gaza basinca ses kesiliyor.Acaba neden olabilir.140 bin km de .

Unknown dedi ki...

Slm.alykm Benim opel merivam var benzinli ama dizel gibi calisiyor.Gaza basinca ses kesiliyor.Acaba neden olabilir.140 bin km de. Cevaplarsaniz sevinirim.Selamlar.

Unknown dedi ki...

Slm 99 model honda civic sedan kullanıorum bi ses çıktı ortaya 1.2 ve 3 cü viteste 3000 deviri geçtiğinde ıslık sesi gelioyor neden kaynaklanır sıkıntı yaratırmı

Unknown dedi ki...

Benim araç 2008 kia carato dzel aracım var. Aracımla taşa čarptım ve şanzıman dağıldı bosh servisinde yapıldı. Fakat çalışma sesi biraz fazlalştı rolante de eskisinden fazla ses geliyor sebebi nedir. Ama oradaki adamın söylediği ve öncedende bildiğim debriyaj balatadının bitme aşamasında olduğu bundan kaynaklanabilir mi? Şimdiden teşekürler

Unknown dedi ki...

Slm aracim 2008 honda i vtec bazen 1000 devirle 2000 devir arasinda olunca yani bu devirler arasinda gaza bastigimda 5 6 saniyelik farkli bi ses geliyor motordan ikinci bi motor calisiyomus gibi 5 10 saniyelik bi ses geliyor neden kaynakli olabilir yardimci olabilirmisiniz

Unknown dedi ki...

Aracin ikibin model opel astra motor sicakken sadece devir saati 25 gösterdiği zaman bir uğultu geliyor saat yuksedimi yasa düştüğünde ses yok

Unknown dedi ki...

Benim araba 14d4 dizel toyota corolla yolda seyir halinde iken gaza hafif basınca sesi boğuk geliyor normal durduğu yerde boğuk ses gelmiyor yardımcı olursa biri sevinirim

Anonim dedi ki...

merhaba benim mercedes c200 blueeffi.
170.000 de arac 2010 model benimde ayni sorun var ilk calistirmada ses geliyo bi 3.4 saniye süren sonra normallesen bis ses bazen hic yapmiyo bazende stop ettikden 15 dakka sonra da yapabiliyor bunun sebebi ne olabilir videosu da youtube de var isterseniz bakip da cevap verirseniz cok mutlu olurum https://youtu.be/mzjvJ7hVROs

Unknown dedi ki...

aracım opel vectra cd 3 4 gündür arabaın üst kapağından çatur çutur ses geliyo gaza basınca çat çat çat die vuruyo sanki bi yere neyden kaynaklanıyo bi yorumlarsanız sevinirim

Unknown dedi ki...

iyi akşamlar arabam opel tıgra araba hıc bır sorun yoktu stop etdim markete gıtdım cıktım çalıştırdım cok yuksek gürültülü çalıştı rolente hersey normal ses tiriger kayış oldugu bölgeden geliyor hareket etdim km ibre 50-60 arası sesi kesiyor dusuk km devam ediyor 1km kadar gitdim araç bogulmaya basladı ve gaz ayagının altında tamamen kayboldu hemen stop etdim tekrar çakıstırdım cok 1devirden dusuk devirde calısıyor tekliyor gaz yemiyor gaz pedalı haladı kopmus gıbı bosda ve gürültü devamediyor stop etdım bıraktım sizce sorun nedir aciil

Anonim dedi ki...

2005 model 1.3 multıjet palio kullanıyorum motor ilk çalıştıgında gıcırtı sesi yapıyor debriyaja bastıgımda bu ses artıyor ama 5-10 dk yol yaptıktan sonra kesiliyor bu ses ne olabilir

Unknown dedi ki...

Aracım 2011 Linea 1.3 dizel çalısrken vuruntu sesi geliyor sorun nedir sizce boşta dururken de geliyor

Celik dedi ki...

2004 opel meriva motor çalışırken tak tak vuruntu sesi ve lokurtulu calişıyor
Rölantide lokurtu sesi geliyo vuruntu sesi az var aceba sorun neden kaynaklıdır.

Unknown dedi ki...

Aracımdan dizel motorlu araç gibi ses geliyor sebebi nedir aradım 2001 opel astra cpmfort sudan lpg li

Unknown dedi ki...

Aracım 2008 hyundai era 1.5 dizel ilk çalıştırmada gıy gıy diye bi ses geliyo on onbeş saniye snra ses kesiliyo sebebi nedir sizce

Kia cerato dedi ki...

Slm. 2007 Kia Cerato dizel aracım var.. Kalkışta tak diye düşük hızda da gaz kestiğimde bu sesi duyuyorum. Hız arttıktan sonra ses kesiliyor. Acaba neden kaynaklanabilir. Servise bir kaç kez gittim fakat bir sorun olmadığını ses artarsa bakabileceklerini söylediler. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Burak Ersoy dedi ki...

Aracim toyota corolla 1.6 xli. Motorunu yikamistim. Bujileri ve disburaoru kuruladiktan sonra araci kullaniyordum. Disburatoru sokerken hava filtresinin kapagini sokmustum. Geri takarkwn onu iyi takamadim galiba. Aracla giderken motordan pat diye bir ses geldi ve araba aninda istop etti. Mars basıyor ama calismiyor. Neden olabilir en kotu ihtimalleri de soylermisiniz.

Unknown dedi ki...

2011 astra enjoy 111.yil.araç vitesteyken gaza basilmaksizin yokuş asagi giderken motordan uğultu şeklinde ses geliyor sebebi ne olabilir?

Unknown dedi ki...

1.5 renault 2009 model kango aracimda yolda giderken traktör motoru sesi veriyor 2 ustaya götürdüm anlamadilar

Akın sarıkaya dedi ki...

S.a aracım 95 model reno rainbow 1.6 bugün motordan bir sürtünme sesi ile karşılaştım arac 80 ile 90 km hızla giderken ses yapıyor hız düşükken veya daha hızlıysam ses yok rolantide gittim kontrol ettim ama sesi bulamadım yardımızı bekliyorum saygılar

Unknown dedi ki...

1998 model karbüratörlü Renault 19 kullanıyorum. 3000 devir üstünde rahatsız edici ses geliyor.

Anonim dedi ki...

megane 2 2004 model lpg li aracım var ilk çalıştırmada aracım dizel gibi çalışıyor kısa süre içinde ses kesiliyor motor soğukken yapıyor her zaman yapmıyor bi yapıyor bi yapmıyor ustaya götürdüm bi şey bulamadılar sesi bile duymadılar aracı bekletin bir kaç gün sonra tekrar yapıyorsa üşt kapaktan dediler ama bekledikten sonrada yapmadı bu konuda bilgisi olan varmı

Anonim dedi ki...

Selamün aleyküm. Aracım 1.6 fiat linea emotıon plus. 3 gündür aracın motor kısmında bulunan kayış kısmından uğultu geliyor usta kullandı ses yok dedi ancak açık bir şekilde kullanırken belli ediyor sebebi nedir acaba

Unknown dedi ki...

Selamun aleykum aracim honda civic 2005 es
Arac 3 devire gelmeden tikirti gibi ses geliyor ama 3 bin devirden sonra her hangi bir ses yok bunun sebebi ne olabilir

Unknown dedi ki...

Slm arkadaslar benim aracim fiat fiorino aracim 198 binde 1 ay once aractan şiıkır şıkır ses geliyo diye sanayide butun motor ustalarina gostetdim hepsi de triger zenciri degismesi lazim dediler bende servisine gittim onlarda aynisi dedi triger zenciri degismesi lazim dediler hatta 30 bin kilometrede fazla gitmisim 160 binde degismesi gerekiyormus ama serviste degisti tum agir bakimlari yapildi triger zenciri baski balata su pobpasi felan diger parcalar felan degisti ama hala ayni şıķırti triger zencirinin oldugu bolumden geliyo birde şunu farkettim 1 ile 2 de giderken ses iceri aliyo bilen anlaya varsa yazsin veya beni bu numaradan arasin yada cagri atsin ben geri mutla donerim 0543 421 66 35 iyi aksamlar

Unknown dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından kaldırıldı.
Unknown dedi ki...

1.3 multijet aracim çalıştırırken ve istop ederken ses yapıyor nedeni ne olabilir.

nevzat dedi ki...

öncelikle s.a bende 2000 model fiat siena var motordan ses gelıyodu tamırcı motor yapılması lazım dedı yaptırdım ama hala ses devam edıyo ne yapmam lazım

Anonim dedi ki...

Merhaba arkadasim. Aracim 97 dogan slx 1,6 ie. Aracim yolda giderken gaza bastigimda şıkır şıkır ses cikariyor ama durdugu yerde basinca hic bisey yok gayet normal. Ustaya gosterdim avans ayarindan dedi piston boslari silincek dedi. Sizin bir bilginiz varsa simdiden tesekkurler...

Anonim dedi ki...

İstavroz bilyelerine bi baktir

Unknown dedi ki...

Slm bende 3 lük bmw var araç 1 ile 4 buji ateşleme yapıyor fakat 2 ile 3 buji ateşleme yapmıyor araç rolantide pat pat çalışıyor gaz verince istop ediyor ben bujileri buji kablolarını ve Bobin deyiştirdim ama hala aynı sorun 2 ile 3 ateşleme yapmıyor neden ola bilir nereleri kontrol etmem gerek yardımlarınız için şimdiden tşkler

mustafa dedi ki...

Merhabalar.Bende hyundai acccent era 2006 1.5 dizel var. Araba çalıştığı zaman hortum patlamış gibi sanki tekerden hava kaçırıyormuş gibi ses geliyor. sizce sebebi ne olabilir.
Saygılarımla...

Anonim dedi ki...

Öncelikle Günaydin bu sabah 2010 berlingo aracimin yağ cubugunu cekerken kırıldı uç kismi iceride kaldi sorun yaratır mı şimdiden teşekkürler

Unknown dedi ki...

Bende 1999 model asta var. Arac rölantide çalışınca hiç bir sorun yok ama gaza çok az dokunduğunda cık cık cık diye ses geliyo sürekli 3 tane ustaya götürdüm ama bi çare bulamadılar. Araçtan soğudum acaba neden olabilir. Teşekkürler şimdiden

Unknown dedi ki...

Selamın aleyküm ustam benim bmw 318i e36 kasa aracim da soğukken sorun yok fakat isindigi zaman hararet göstergesi ortaya geldimi aynı kayis ötme sesi gibi yoğun şekilde ötüyor gaza basınca kesiliyor ama durduğum zaman rolantida ötüyor kayısı değiştim gergi bilyelerini değiştim ama hala kesmedi neden acaba bu ses çare bulamadım yardımcı olursanız sevinirim

Mehmet Fuat dedi ki...

Merhaba ustam yeni aldığım Vectra A 136 ecotek motor aracım aracın motoru bitik ölü şekliyle pazarlık yapıp aldık memlekete geldik ustalarima gostermem sonucu motor hala iyi yağ yakma yok ve uflemede öyle bir bitik gibi değil Exper raporuda 136 bg den 40 bg gibi kayıp çıkarmıştır.ama aracimin motoru ilk çalıştırmadan itibaren kadehlerden ses geldiği doğrudur ama ve manifolt ta çatlak oldugunu tesbit ettik araç gürültülü çalışıyor özellikle içeri sesi çok veriyor ama motor kaputunu açtığımızda çok hafif gazla kadeh sesi dışında bisey yok sorun bu kadeh ve manifottaki çatlak olabilirmi tabiki bunlar değişecek ama hala yoğun kardan aracı evin önünden kaldiramadik.ondan dolayı şimdiden tşk ler.

Unknown dedi ki...

Aracın 19 tdi jetta motor 3bin devirde kulağı patlatacak gibi uğultu veriyor motor izolasyonlarını taktırdım iyi durumda 4bin devirde biraz daha azalıyor aracı yeni aldım katalizorün durumunu bilemiyorum sorun ne olabilir teşekkür ederim

Unknown dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından kaldırıldı.
Unknown dedi ki...

Slm aracim 2005 mode bmw 325 i herzaman degil Ama bazen calistirdikdan sonra cat cat diye bi ses geliyo biraz surdukten sonra normal Saat gibi calisiyo sebebi ne olabilir

Unknown dedi ki...

Benimde bmw 3.20i 95 model sedan arabamdan kontak actiktan birkac dakka sonra morordan ince ince çıtiçıt ses geliyo gaz verince gidiyo rolantide yapiyo neden olabilir cvp bekliyorum teşekkür ediyorum birde tetik almiyo mars basmiyo bazen hemen calisiyo bazende birkac denemden sonra calisiyo

Unknown dedi ki...

Opel Vectra 1996 1.6 gl araç sogukken normal çalışıyor fakat ısınınca sürtünme sesi gibi bı ses geliyor daha sonra istop Edip soğuyuncaya kadar çalışmıyor

Unknown dedi ki...

Motor zzincir HDi motorların genelinde var motorun yarısı sokuluyor

Anonim dedi ki...

aracım 2012 vw glof6 motor ısındıktan sonra rölantide çalışırken motordan ıslık sesi geliyor gaz verince kesiliyor rolantiye düşünce tekrar başlıyor buna sebeb nedir..

Anonim dedi ki...

Arabam mitsubishi lancer 2011 1.8 benzin. Son zamanlar motorun sesisnde çoğalma hiss ediyorum. Bujidenmi yoksa injektördenmi kaynaklaniyor bilemedim. Ya da motor yağındanmi? Shell kullaniyorum 5_40 a. Yardım ederseniz çok sevinirim.

Unknown dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından kaldırıldı.
Anonim dedi ki...

2011 captıva araçda ara ara tıkırtı şekline ses var yapıp bırakıyor yağ,filreler komple v kayışı şanzuman yağı yenı değiştim bır ustaya gösterdım iticiler ve subop tuşlarından olduğunu söğledi acaba doğrumu yardımınızı beklıyorum

Unknown dedi ki...

98 model burodway rn aracım var yolda seyir halinde giderken birden gaz pedalına sonuna kadar basınca sanki turboya geçmiş gibi bir ses geliyor hırıltı gıbı neden ola bilir sizce

Unknown dedi ki...

SELAMÜNALEYKÜM ARKADAŞLAR ARACIM 1,4 AMBİANS DACİA LOGAN 2008 MODEL ARACIMI SABAH ÇALISTIRIRKEN İLK 2 3 DK ARABAMDAN SES GELİYOR BİLDİĞİN ARABA TİTRİTOR ÇALISIRKEN SANKİ SOFÖR KOLTUĞUNUN ALTINDAN TREN GEÇİYOR HATTA BAZEN SABAHLARI İLK ÇALISTIGINDA 2 DK SONRA EKRAN PANELİNDE MOTOR CHECK LAMBASI YANIYOR HEMEN KONTAĞI KAPATIYORUM TAKRAR ÇALISTIRINCA GECİYOR YARDIMCI OLABİLİRMİSİNİZ UZUN YOLA ÇIKACAM ZARARI OLUR MU BU ARADA ARAÇ ISININCA SES GİDİYOR....SAYGILARIMLAR

Hüseyin Aksoy (Editör) dedi ki...

Merhaba Arkadaşlar,

Otomobil arızaları ile ilgili çok fazla doru geldiğinden ''USTAYA SOR!'' kategorisi açtık. Tüm sorularınızı bu kısımdan sorabilirsiniz. İlgili bölüme ister aşağıda ki linkten isterseniz kategorilerden ulaşabilirsiniz.

http://trsektor.blogspot.com.tr/p/ustaya-sor.html

Hüseyin Aksoy (Editör) dedi ki...

www.trsektor.blogspot.com.tr/p/ustaya-sor.html

Bulent cevahir dedi ki...

2010 model 320 d comfort 193bin kmde arabam war dizel oldugu icin aracimdan ses geliyor ama emsal arabalardan daha fazla dizel notor sesi duyuyorum nedeni ni ogrenebilirmiyim . Bu sesi kesmek icin ne yapmaliy8m ( rolantide calisrken ozellikle hissediliyor.)

Unknown dedi ki...

Aracımda 2. Ve 3. Viteste gaz verdiğimde ugultu sesi geliyor gazı bırakınca ses kesiliyor şanzıman yağsız dediler sizce nedir sorun acaba

Unknown dedi ki...

Selamınaleyküm bende 2006 model 1.5 turbo dizel kia cerato var daha alalı 1 hafta oldu ilk aldıgım gün bütün periyodik bakımlarını yaptırdım ama iki gündür otobanda giderken 4. Ve 5.ci viteslerde hızlandığımda çayır çutur sesler gelmeye başladı korkutuyor beni diğer viteslerde sıkıntı yok sadece 4-5 de oluyor sizce bunun kaynağı nedir bana çok masraf açarmı baskı Balata Yen'i değişmiş 10 bin olmamış daha aracın çekiş felanda Harika ama bu ses beni çok rahatsız etti yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler saygılar...

Unknown dedi ki...

Mhb benim Aracım Ford Fusion 1.4 Tdı Comfort Diesel aracım daha once triger seti değişti yetkili serviste 1 yıl sonra tekrar benzer ses gelmeye başladı yine o servısınıze götürdüm baktılar triger setinde arıza var denildi garantiden triger değişimi fakat 6 ay sonra arabanın içinde otururken rolantide gır gır cok az bı ses duydum hemen sabahı servısınıze götürdüm bana Devirdaim pompası nın Arızalı oldugunu değişmesi Gerektiğini Söylediler bende neden 5 ay once açtığınızda değişmediği dedim o zaman durumu iyi idi dediler bende gidip toptan triger seti ve Devirdaim Seti aldım bi Ford Yetkili servisten Ayrılma bi özel servise gittim adamlar baktı v kayısı cikarip dinlediler bende volan sıkıntılı dedi değiştim yeni takılar tekrar baktık yıne ses var busefer Devirdaim denildi komple Değiştiler ama Devirdaim dişli sine baktılar hakıkaten Keçesi arızalı dedıler fakat test sürüşü yaptık ses yoktu fakat eve geldim ses yine var neden olabilir arabanı kaputunu açıyorum ses yok fakat arabanın içinde zaman zaman ses var ve şöyle benim aracımın motor sıkıntısı yok karterin orda bıraz yag vardı ustaca sordum o yağ pompası ndan gelıyo hoc bir sorunu yok pompa nın onu boş vaktimiz gel sokup contasına bakalım dedi kafayı yıyıcem ses nerden gelıyo ?