13 Kasım 2014 Perşembe

Araçta Motor Arıza Lambası Neden Yanar, Sarı Check Lambası Işığı

Motor arıza lambası nedir? Neden yanar?

Araçlarda Motor arıza lambası (check) yanması birçok farklı değişkenden kaynaklanıyor olabilir. Bazıları çok masum bazıları ise aracınız için tehlikeli ve daha büyük arızaların habercisi olabilir. Bunun için bu arızanın hangi nedenlerden yandığını ve nasıl söndürülür onu açıklayacağım.

Motor arıza lambasının yanmasının nedeni nedir ? 

1- Aracınızda lpg donanımı var ise : Aracınız lpg'li ise lpg motor arıza lambası yanmasını sağlayabilir. Bunun sebebi hava akış metresi, oksijen sensörü gibi yakıt yanma sistemleri kontrol eden müşürlerin mevcut değerlerindeki lpg kaynaklı değişimlerdir. Çoğu zaman herhangi bir sorun teşkil etmezler. Ama yinede baktırmakta fayda var, Çünkü başka bir sebepten yanıyor olabilir.

2- Eksoz Atım Sisteminde Problemler : Katalitik konvektör ve Lambda Sensörü arızaları sebebiyle araç yakıt karışımının zenginliğini kontrol edemez ve motor ikaz ışıgı olan check lambasını yakar. Bu gibi durumlarda genelde araç beyninden arıza silinerek ayarlar tekrar yapılır. Eğer bir daha yanıyor ise Lampda sensörü değişebilir yada katalitik konvektör kontrol edilebilir.

3- Yakıt Sistemi sebebiyle yanabilir : Motor arıza lambası benzin yada mazot filtresinin aşırı dolması yada pislenmesi ile yanıyor olabilir, Filtre bakımlarınızı en son ne zaman yaptırdığınızı hatırlayın ? Bir diğer ihtimal de nereden yakıt aldığınızdır. Yakıt aldığınız yeri kontrol edin. Ruhsatsız yol kenarı ucuz yakıt satan bir yerden alıyorsanız değiştirin. En pahalı yerden alın demiyorum ama bilindik firmaların arasından seçiminizi yapınız.

4 - Bakımların Düzenli Yapılmaması : Ateşleme sistemi, bobin, buji filtre ve diğer aksamların düzenli olarak bakımının yapılması hem yol güvenliği açısından hem de bu tip arızaları almamak için önemlidir. Arıza ışığı yanıyor ise bakımlarınızı yaptırınız.


Motor arıza ışığının yanmasına genellikle neden olan aşağıdaki parçalardır. Detaylı okumak için bir alt paragraftaki detaylı yazımızdan bilgi sahibi olabilirsniz.
  • Oksijen (Lambda) sensörü
  • Hava akış sensörü
  • Buji, buji kabloları ve akü
  • Standart dışı yakıt
  • Katalitik konvertör
  • EGR valfi
  • Termostat
  • Yakıt enjektörleri

NOT: Hangi parçaların motor arıza lambasını yaktığını detaylı okumak isterseniz buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Motor arıza lambasının neden yandığını net olarak nereden anlarım ?

Motor arıza lambası neden yanar net olarak anlamanın tek yolu aracı servislerde bilgisayara bağlayıp hata kodlarını görüntülemektir. Burada yazan arıza çeşitlerine göre aracınızın çözümüne bakabilirsiniz. Motor arıza lambaları neden yanar konusunda arasında Check lambası genelde önemsenmez kendi aracımda da ara sıra yanıyor fakat siz yinede tedbiri elden bırakmayınız. 

Önemli : Aracınızın problemi varsa lütfen USTAYA SOR! bölümümüzden ya da konu altı yorum kısmından sorunuzu yazabilirsiniz. En kısa sürede konu ile alakalı olarak bilgilendirme cevabı yazılacaktır. 

Önemli 2 : Hiçbir sorun araç kontrol edilmeden tam olarak anlanamaz. Daha büyük problemleri engellemek adına aracınızdan oluşun hiçbir problemi ertelemeyin ilk fırsata bir servise danışarak aracınızı kontrol ettirin. Daha güvenli bir yolculuk için bakımlarınızı ihmal etmeyiniz.

Motor Arıza Lambası


Hangi araçlarda Nasıl Motor arıza lambaları vardır :

Bu soruya verilebilecek cevap çeşitlidir, Fiat Ford focus volkwagen jetta, pasat, golf, peugeot 206, 306, 307 , 106 Skoda Volvo Lada cıtroen gibi araçlarda ve fiat palio chevrolet cruze audi a modeli gibi araçlarda yukarıda simgeler genel olarak aynıdır fakat sadece yapısı değişir. Yanan lamba yukarıda resimde gösterilmiştir

432 yorum:

1 – 200 / 432   Yeni›   En yeni»
Anonim dedi ki...

merhaba. aracımı calıştırmadan önce eksoz emisyon siteminde arıza olduğunu belirtiyor ve sarı ışık yanıyor bu yaklaşık 2 3 gün sürdü ve araç stop edildiğinde koku geliyor şuan araçta arıza ışığı söndü fakat kötü koku devam ediyor egzostan da hafif ince bir beyaz gri karışımı bir duman atıyor sebebi ne olabilir 

Unknown dedi ki...


eksoz manifolt çıkışında bulunan bir sensör oılan oksijen sensörü araç ekzos dumanındaki bileşenleri analiz ederek araç beynine sürekli sinyaller gönderir. eksoz dumanındakı karışımın normal olup olmadığını bilgisayara bağlayarak öğrenebilirsiiz.

duman konusuna gelirsek, kış aylarında araç ekzosundan beyaz duman gelmesi genelde normal bi durumdur. Soguk olan eksoz borusundan sıcak olan duman geçerken kımyasal etkiler sebebiyle buharlaşır ve beyaz duman ve bazende su damlaması şeklinde eksozdan çıkar. Fakat bu durum araç ısındıktan sonra da devam ediyor ise bir servise müracat etmenizi öneririm.

Anonim dedi ki...

öncelikle teşkkür ederim sorumu cevaplandığınız için aracım 2010 1.6hdi partnr tepee saniyde sıradan bi ustaya gösterdiğimde PARTİKÜL FİLTRESİ dolmuştur dedi koku bundan yapabilir mi 

Unknown dedi ki...

koku sürekli mi var, araç ısınınca mı yoksa sadece rolanti de mi, gaza yüklenin ve mi ? ona göre yardımcı olmaya çalışayım

Anonim dedi ki...

Genelde bir yerden bir yere gittiğimde aracın camını açtığımda kokuyu hissedebiliyorum araçtan indiğimde koku oluyo genelde bir yere gitmeden önce aracı 3 4 dakka rolantide çalıştırıyorum o süre içerisinde koku falan hissetmedim

Unknown dedi ki...

bu gibi bir durum başıma daha önce gelmişti.,,, 3,4 dakika rolantide çalışınca koku yok sonrasında koku geliyor ise muhtemelen araç ısındığı için koku geliyor. Bunun olası birkaç sebebi olabilir. Birincisi araç eksoz sistemine yapışmış pilastik tarzı malzemeler olabilir ( bu benim başıma gelmişti , her araç ısındıgında koku geliyordu eksoza sert plastik yapışmış o yüzden miş ) diğer bir ihtimal ise aracın motor üzerinde yag sızıntıları var ise ısınınca koku yapıyor olabilir. , Ama aracı görmeden yapılan her yorum varsayımdır. Bilginiz olsun

Unknown dedi ki...

selam

Unknown dedi ki...

aracım hareket halındeyken arza lambası yanıyor motor stop edıyor ıkı haftadır bu sorunu yasıyorum bu surec ıkıyuz metrede oluyo ellı mertede oluyo bellı bı zamanı yok tamırcı cozemedı motor stop ettıkten sonra kontak ıkı uc defa vurunca patlatma yapıyor ve hava fılıtresınden duman atıyor ama beklersem uc bes dk ole basarsam kontaga calısıyor nedenını bulamadık

Unknown dedi ki...

Araç Seyir halinde gaza basarken mi stop ediyor, yoksa gazdan ayagınızı çekmez rolantide çalışması eği zaman mı stop ediyor acaba
?

Unknown dedi ki...

bendeki araç 2010 clio 1.2 motor benzin+lpg. Dün akşamdan beridir motor arıza lambası ve normal arıza lambası(ingiliz anahtarına benzeyen) sabit bir şekilde yanıyor. Yalnız hangi viteste olursam olayım motorun devrini 3000inin üzerine çıkardığımda arıza lambası sönüyor motor arıza lambası da yanıp sönmeye başlıyor.Ancak frene bastığımda falan tekrar iki arıza lambası da sabit kalmak suretiyle tekrar yanıyor.Arıza lambası yandığından beri lpg de gaz yeme sorunu başladı,kendi kendine stop ediyor.Benzinde çok belirgin yapmıyor bunu.Acaba aldığım gazda mı sorun var.?Yada başka birşey mi.?

Unknown dedi ki...

bendeki araç 2010 clio 1.2 motor benzin+lpg. Dün akşamdan beridir motor arıza lambası ve normal arıza lambası(ingiliz anahtarına benzeyen) sabit bir şekilde yanıyor. Yalnız hangi viteste olursam olayım motorun devrini 3000inin üzerine çıkardığımda arıza lambası sönüyor motor arıza lambası da yanıp sönmeye başlıyor.Ancak frene bastığımda falan tekrar iki arıza lambası da sabit kalmak suretiyle tekrar yanıyor.Arıza lambası yandığından beri lpg de gaz yeme sorunu başladı,kendi kendine stop ediyor.Benzinde çok belirgin yapmıyor bunu.Acaba aldığım gazda mı sorun var.?Yada başka birşey mi.?

Unknown dedi ki...

Bence ıkı ihtimal var, birincisi hava yakıt karışımı ile alakalı olabilir. yani ya zengin karışım yada fakir karışım durumu. Hava fazla benz,in az yada benin fazla hava az veriliyor olabilir. Bu sorun oksijen sensörü ile akalı olarak görülür. Diğer bir ihtimal de katalitik konvektör o da bu tarz bir şikayete sebebiyet veriyor olabilir. İkisi de araçta biraz performans kaybı gibi şikayetleride doğurabilir. Bir serviste aracınızı bilgisayara bağlatarak arıza kodlarını okuyorak kesin sonuca varılacaktır.

Unknown dedi ki...

Cevap için teşekkürler.. Servise götürüp duruma bakacam. Sonucu paylaşırım sizinle:)

Unknown dedi ki...

evet sorununuzu çözdüğünüzde buraya yazarsanız bu gibi sorunu olan diğer kişilere de yardımcı olmuş oluruz, Geçmiş olsun şimdiden :)

Unknown dedi ki...
Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından kaldırıldı.
Unknown dedi ki...

Merhabalar aracımda bugün bu ışık yandı. Lpg de iken biraz tekledi benzinde herhangibir sıkıntı görmedim. Ama devamlı yanıyor ışık. Bir ay öncesinde lpg yi yeniletmiştim adam biraz kullan gel ayar yapalım demişti acaba sorun ondan mı kaynaklandı? Cevablarsanız sevinirim..

Unknown dedi ki...

Tekrar merhabalar. Bugün lpg ciye gittim ama çözüm bulunamadı. Tüm parçalara baktı ama benzinde bilgisayara bağlı iken tüm enjektörlerden bilgi alabildi fakat gaza geçince 2 nolu enjektörden bilgi alamadı. Hatayı silerkende motor silindir 2 arızası veriyor ama benzindr ışık yanmadı söndürdükten sonra sadece gazda ışık yanıyor ve araba tekliyor. Adam benzin tesisatınında bakılması gerek diyor. Birde bu olay motor ve iç temizliği yaptırmıştım arabaya ondan sonra oldu. Acaba etkisi olmuşmudur? Yanıtlarsanız sevinirim.. aracım 2001 opel corsa c 1.4

hesenik dedi ki...

Merhaba; benim 2004 polom var. Lpg li ve 3 gündür araba lpg deyken titriyor benzinde normal. 2 tane ustaya götürdüm filtresini değiştirdiler enjektörleri temizlediler fakat sorun aynı. Dün akşamdandır da arıza lambası yanıyor. Şehirlerarası yoldayım önemli bir sıkıntı yaratır mı acaba. Neler tavsiye edersiniz.

Anonim dedi ki...

Merhabalar, 2008 model c200 kompressor aracım var. Aracı çalıştırmada herhangi bir sıkıntı yok ancak dip gaz yaptığım zaman ilk önce lastik basınç uyarısı veriyor. Sonra ESP çalışmıyor el kitapçığına bakın yazıyor. ESP tuşuna bastığımda hiç bir tepki vermiyor. Bunlar olunca araç belli bir süre gaz yemiyor 1-2 sn kadar. Aracı çalıştırıp gaza basmadan ESP'yi kapatabiliyorum bu sefer bunlar olmuyor araba daha iyi gaz yiyor. İlk anlattığım durumda uyarılar gelince motor arızası ışığıda yanıyor. Nedeni ne olabilir acaba?

Unknown dedi ki...

Aracı cumartesi motor ustasına gösterdim,supap ayarlarını yaptı.Sonra lpgnin takıldığı yere götürdüm lpg hava filtresini değiştirdiler sorun kalmadı.. Şimdi arıza ışığı da söndü sorunsuz çalışıyor:))))

Unknown dedi ki...

Motor iç temizliği Carbon clear uygulamasının enjektörlere sorun olacagını sanmıyorum aksına aracın çalışmasını rahatlatacaktır. Araç lpg'de iken enjektör hatası verip benzinde vermiyor ise lpg enjektörlerinin arıza veren enjektörü söküp gecici olarak başka bir tane takıp denemesini yapın bu sayede sorunun lpg enjektöründen olup olmadıgını anlayabilirsiniz

Unknown dedi ki...

bu gibi durumlarda en kısa çözüm iyi bir lpg servisinde lpg beynine reset atarak tüm ayarların tekrardan yapılmasıdır. 20-25 tl arasında bir ücrete tünm lpg'ciler bu işlemi yapıyorlar

Unknown dedi ki...

biraz karmaşık bir konu. Servise götürerek bilgisayara bağlayanarak araç beyninin hangi arızaları kaydettiğine bakarak sorunu anlayabilirsiniz.

Unknown dedi ki...

bu da aynı durumu yaşamış arkadaşlar için çözüm örneği teşkil edecektir. Sorununuzun Çözümünü Paylaştığınız İçin Teşekkürler

Unknown dedi ki...

Merhaba benim 2007 model peugout 307 aracım var yolda 2 ile giderken gaza bastım motor ışıgı yanıp sönmeye başladı yavaşlayınca devamlı yanıyor 50 yi gecince yanıp sönüyor

Unknown dedi ki...

araç lpg li mi.? Lpg varsa eğer her 10.000 km de lpg hava filtresinin değişmesini gerekiyor.Ona özen gösterin:)))

Anonim dedi ki...

araç 2006 opel arabayı çalıştırdığımda motor arıza lambası ve kayan araba sınyali yandı.arabayı tekrar kapatıp actığımda sadece motor arıza lambası yanıyor neden olabilir.

salih dedi ki...

Merhaba benim araç 2010 model honda cıvic geçenlerde emisyon ışıgı yandı yetkili servise götürdüm ışıgın yanması sebebi oksijen sensôrü dedi degiştiler ayar yaptırın dediler gazcıdan ayarı yaptrmaya gitmeden tekrar yandı sonra sóndü gaz ayarını yaptrdm bigün sonra aracıma gaz aldıktan sonra 10 metre bile gitmeden yine yandı tek eksigim gaz filtresini degişmedim! arabamda simota perfonmans hava filtresi var yada bundanmı kaynaklanıyo çok kafama takılıyo bu konu cevabınız için tşkrler şimdiden

Anonim dedi ki...

merhaba benim araba chevrolet matiz 0,8 motor 3 silindir li dunden beri ayagimi gazdan cekince hoplatmaya basladi vurduruyo sanki motoru bugunde o sari lamba yandi motor ariza lambasi lutfen yardimci olun eksosdan cikan sulu kara duman motor sicakkene bole atmasi normal mi rolantita calisirken sanki nefes nefese kaliyor devir dusup dusup cikiyor yardimci olursaniz sevinirim

ezrl dedi ki...

.

Anonim dedi ki...

merhaba,
linea multijet dizel 1,6 aracımın motor arıza ışığı yanıyor ve OBD2 cihazı ile kontrol ettiğimde, eksozt emisyon devresinde hata sinyali alınıyor. Çekiş ve tüketimde herhangi bir sorun yok.
yorumlarınızı rica ederim.

Unknown dedi ki...

Merhabalar, benim 2012 model 1.4 TDCI ford fiestam var. Yaklasik 3 hafta once Ataturk oto sanayide aracin bakimlarini yaptirdim. Fakat gecen hafta araci calistirdigimda motor yag basinci dusuk diye uyari verdi arac ve motor yag lambasi yandi. Hic sonmedi. Ustayi arayip sordugumda yagi kontrol ettirdi bana. Yag cubuguna baktigimda o cubugun ucundaki, adi neyse tamamrn yag oldugunu soyledim. Normalde o nun ortalarinda olmadi gerekiyormus yag. Bana yag fazla aracta bu yuzden isik yanmistir dedi oyle kullan ilk firsatta getir fazla yagi alalim dedi. Malesef musait olamadim gidemedim. bu sekilde araci kullandim. 1 hafta oldu ve sabah araci calistirmak icin kontagi actigimda motor ariza lambasinin yandigini gordum. Cumartesi gunu sanayiye ustaya goturucem fakat sorun neden kaynaklaniyor olabilir, motor yag lambasi ve sonrasinda motor ariza lambasinin yanmasinin nedeni ne olabilir bilgi almak isterim sizdende. Tesekkurler simdiden.

Anonim dedi ki...

Merhaba benim arabam 2006 model skoda fabia(lpgli). Gecen ay altini vurdugum icin okdijen sensorunun soketi kirildi. Bunu iscilik dahil 370 liraya degistirdim. Simdi ankarada yolda giderken bir anda onume bi cukur cikti ve sol on telerlegim cukura dustu. Sonra biraz gittikten sonra motor ariza lambasi yandi. Sizce bu sefer neresini vurdum. Arabanin cekisinde ve gidisinde hicbir problem yok. Bu ankaranin yollari beni mahvetti.

Unknown dedi ki...

Aracım honda 2005 civic vtec ls aracıma bugun bass ve amfi bağlattırdım motor arıza göstergesi yandı neden oalbilir ?

Unknown dedi ki...

Baglanan sigorta ve kablolar kaliteli değil ise motor ikaz ışıgı yanabiliyor. Daha kaliteli malzeme kullanmayı deneyebilirsiniz. Malzemeleri bağlayan firma ile görüşmenizi öneririm

Unknown dedi ki...

Bende Ankaralı olarak sizi çok iyi anlıyorum :) oksijen sensörü (lambda Sensörü) soketlerini kontrol edin. Daha detaylı arıza tespiti için bilgisayara bağlamanız yeterli olacaktır. Serviste bilgisayara bağladıgınızda ikaz ışıgının yanma sebebini göreceksiniz.

Anonim dedi ki...

ARACIM 2007 model toyota corolla 1.4 dizel kontak kapalı iken silecekler çalışıyordu bu sorun çözüldükten sonra motor uyarı lambası yanmaya başladı neden olabilir?

Unknown dedi ki...

Sileceklerin Çalışması İle motor arıza lambası arasında bir bağlantı oldugunu düşünmüyorum. Elektiriksel Arızalar için farklı bir ikaz ışıgı olması gereklidir. Bu sebepten özellikle araçta geç çalışma performans kaybı gibi şikayetlerinizde var ise vakit kaybetmeden bir ustaya aracı gösteriniz.

iyi günler dilerim.

Anonim dedi ki...

Aracım peugeot 206 1.4 benzin+lpg aracı çalıştırıp hareket halindeyken belli bir süre motor arıza ışığı yanıyor ve sonra sönüyor bazen 1 bazen 2 kere oluyo hareket halindeyken sonra bir daha ki çalıştırmaya kadar yanmıyo acaba bunun sorunu ne olabilir.

Unknown dedi ki...

Bende 206 kullanıcısıyım, aynı sorun bendede mevcut. bazen yanıyor bazen sonüyor. sorum lpg kaynaklı bir sorun, lambda sensörü arızası veriyor. yani eksoz manifoltundaki oksijen sensörü arızası veriyor. her lpg li araçta bunu yapıyor. yinede bilgisayara bağlatıp sorunun kaynagını öğrenebilirsiniz.

Unknown dedi ki...

merhaba aracıma gaz aldım, 25 km sonra motor ışığı yanmaya başladı, aracımı durdurdum çalışmasında ve suyunda anormal bir durum yoktu, çalıştırdım devam ettim hala ışık yanıyor, sorun nedir ne yapmalıyım?

Unknown dedi ki...

aracın çalışmasında veya performansında anormal bir durum sezmedi iseniz muhtemelen lpg donanımından arıza ışıgı yanmıştır. Sonuçta araç üzerinde fabrikasyon donanımın haricinde lpg kaynaklı arızala lambaları yanabiliyor. Genelde sorun teşkil etmez fakat aracı bilgisayara bağlayarak lambanın neden yandıgını tam olarak öğrenmenizi öneririm.

Anonim dedi ki...

T

İrem dedi ki...

Merhaba. Benim 2014 model Toyota Corolla aracım var. Aracım benzinli iken çukura düştüm ve motor arıza ve kaygan yol lambası yandı. Servise götürdüğümde on bin bakımı yapıldı ve lambalar söndü. Herhangi bir problem olmadığı söylendi. Birkaç gün önce lpg taktırdım ve çukura düştüm, derin bir çukur değildi. Yine aynı lambalar yandı. Lastikleri kontrol ettirdim herhangibir problem yok. Bu lambalar neden yanıyor, her defasında servise mi gitmem gerekiyor?

Unknown dedi ki...

Kaygan yol lambası muhtemelen ESP lambası olabilir. Fren merkezleri ve çevresinde bulunan soketlerle alakalı olabilir derin çıkur ve güçlü sarsıntılar sebebi ile oluşmuş olabilir. Kaygan zemin lambasının lpg ile alakalı oldugunu sanmıyorum. Serviste bilgisayara bağlandıgında hangi arıza kodunu verdiğini öğrenmelisiniz. Arıza lambaları bilgisayara bağlandıktan sonra silindiği için bakım sonrasında söner. Fakat bu sorunun giderildiği anlamına gelmez net sorunu malesef ki yetkili servis söyleyecektir. Aracı bilgisayara bağlatşmanız sorunu öğrenmeniz için yeterli olacaktır.

Anonim dedi ki...

Merhaba bende Peugeot 206 lpg li araç var. Son bir aydır ilk çalıştırınca benzinde iken titreme yapıyordu (araba öksürür gibi çalışıyordu) ancak ısınıp tüpe geçince kesiliyordu. Dün çalıştırdığımda titreme çoğalmıştı ve motor arıza ışığı da yandı. Ben de araca zarar vermesin diye kapatıp olduğu gibi bıraktım. Sizce sorun neden kaynaklanıyor? Bu arada yaptırmam gereken 10000 bakımı geldi hatta 2000 km de geçti. Bu yüzden olabilir mi? Teşekkürler

Unknown dedi ki...

Bakımın geçmesi bunda pek etkili değildir sanıyorum fakat benzinde tekleme sorunu yaşıyorsanız gaz beyni yada gaz kesicisi araç benzinde iken gaz vermeye devam ettiğinden kaynaklanabilir. Gaz Regilatörü (beyni) kontrol ettirin. Tabi bunlar tahmin bunu bilmelisiniz. Araç bujı bujı kablosu bobin gibi ateşleme araçlarından kaynaklı problem olsa lpg'de de tekleme yapması gerekirdi. Bu yüzden muhtemelen gaz regilatörü olabilir.

Anonim dedi ki...

Aracı götürme fırsatım olmadı artık bazen çalıştırdığım da kontağı kapatana kadar hiç yanmıyor ışık bazen de 1 kere yanıp sönüyor. Bu hafta içinde götürmeyi planlıyorum umarım sorun çıkmaz.

Unknown dedi ki...

muhtemelen büyük bir sorun çıkmayacaktır. Benim aracımı Bilgisayara bağladılar oksijen sensörü bozuk onu değiştirirsek düzelir fakat araç lpg li oldugundan yine bu parçayı bozar, o yüzden değiştirmeye gerek yok böyle bin dediler , bilginiz olsun

Unknown dedi ki...

Merba ben yurtdisindan bmw 325i var arabmfa lpg sistemi var yagi filtreleri ve bujilerini yeni degistim ama aracim motor labmasi gösteriyor gecenlerde uzun yola gittik 230 khm hizla gittik yolda giderken birsey yoktu vardiktan sonra araba rolantida calisip kendisini toplasin dedim ve motor arza lambasi yandi bunu bir servise sildirdim iki hafta sonra yine yandi bi kacgün sonra kendiliginden sündü ve yine yandi aracta gidisinde felan hic bir sıkıntı yoktu ve bugün isten ciktim araca bindim ilk yüz metrearac 6 zilindir degil de üc silindirde calisiyor gibi oldu durdum stop ettim sonra calistirdim düzeldi yardiminiz bekliyorum tesekkurler

Anonim dedi ki...

selam bende 2011 model dizel audi A4 var. gecen gun eve giderken yolda motor arıza lambası yandı yol üstü devamlı gittiğim servise uğradım. eğzozo sıkıştırma bimem bişiler söyledi sildi arızayı yoluma devam ettim. fakat bu sabah ta yine yandı internetten azcık araştırdım nox lambası dedikleri egzoz bulunan bir parça arızası imiş. sizden de biraz bilgi almak istiyorum mümkünse ne yapmam gerekiyor. servis uzmanım kullanıcı hatası demişti. malum İstanbul trafiği dur kalk olduğundan kaynaklı dedmişti. iyi gunler

Hüseyin ÖZTÜRK dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından kaldırıldı.
Anonim dedi ki...

Aracı bugün götürdüm tanıdık bir ustaya kelebek ünitesini temizledi bijonlar siboplar gevşekmiş herhalde egzoz ve tüpe göre öyle bişeyler dedi şuanlık bir sıkıntı yok motor arıza ışığı şuan da yanmıyor ama bakalım umarım bir dahada yanmaz :)

Unknown dedi ki...

iyi günler benim sorunum ford focus 2006 ghia 110 luk dizel arabam var. aracım bunda iki ay önce motor sistem arızası verdi ustaya götürdüm ısıtma bujileri patlamış dedi değiştirdik sorun giderilmişti uzun yolda 5000 km yaptım bügün yine aracım motor sistem arızası verdi sizce bu sorun nerden kaynaklanıyor olablir.

Unknown dedi ki...

meraba arkadaşlar bende 2004 model kia sorento var otomatik vites bugün arabayı yıkadıktan sonra çalıştırdım araba kendi kendine gazz yemeye başladı gaz pedeline bastım gaz pedeli görev yapmıyordu sonra CHECK lambası yanıyor vitese takmaya çalışırken sanki motor yerinden çıkacak gibiydi acaba ne gibi bir arıza olabilir bilen arkadaş varsa söylermi lütfen teşekürler...

Unknown dedi ki...

aracı yıkatırken motor kısmını da yıkattınız mı? birde araç benzinli/lpgli mi dizel mi bunları belirtirseniz daha detaylı cevap yazabilirim.

Anonim dedi ki...

Merhaba arabam laguna 2 lpgli klima çalışıyordu trafikte 1 saat Yol aldıktan sonra araçta titreme arttı ve motor ikaz lambası yandi sebebini ne olabilirki

Anonim dedi ki...

Aracim laguna 2 aracimla bir saat trafikte klima çalışırken yol aliyodum araçta titreme oldu ve motor ikaz lambası yandı sebebi ne olabilirlilik?

gokmen gul dedi ki...

Merhaba arabam laguna 2 2004 16 benzinli lpgli akşam trafikte klima açık halde ortalama bir saattir yol aliyodum arabada titreme oluştu ve sanki güç te azaldı klimayi kapadım 5 DKK sonra motor ikaz lambasi yandi sebebi ne olabilirki ?ı

Unknown dedi ki...

klima ile bir alakası olduğunu düşünmüyorum açıkcası, lpg'li araçlarda sesnsörsel sebeplerle motor ikaz obd ışığı ara sıra yanabiliyor. aracınızda sallama titreme var ise bir bilgisayara bağlayarak arıza kodlarını okuyarak sorunun kaynağını bulabilirsiniz. titreme sallantı ve sarsıntı yok ise bir süre sonra sönecektir diye düşünüyorum. sizin için şu aşamada en sağlıklı olanı bilgisayara bağlamak ve sorunu öğrenmek. Oksijen (lambda) sensörü arızası çıkar ise fazlaca üzerinde durmaya gerek yok diye düşünüyorum

Anonim dedi ki...

Tüm Detaylar Özenle Yazılmış Ama bir de yorum kısmından kimin buna benzer ne problemi var onu görmüş oldum teşekkürler.

Sorum şu Catalitic Convecter Fault Hatası alıyorum

Unknown dedi ki...

Merhaba 2005 laguna 2 sahibiyim,
Kart yuvasında tıp tıp diye ses gelmeye başladı. Sonra Araç akü uyarı gösterisi ve stop yanmaya başladı. Usta göstermeye giderken yolda kaputtan dumanların çıkmaya başladığını gördüm. Araçı durdurup suyuna ve yağına baktım. Herhangi bi su kaynatma yoktu. Biraz suyu eksilmişti. Su ekledim. Yağı ise normaldi. Kaputu kapatıp marşa bastığımda marş almadı. Vurdurmayı denedim yine çalışmadı. Araç motoru kitlemişti. Araçta elektrik olarak zayıflama vardı. Cd bile açamadım. Sonra ustaya gittim. Usta conta yanmış olabilir dedi. Motoru açmamız gerekiyor dedi. Veya tamamen motor değişebilir dedi. Motoru açtırmam gerekiyor mu. Yardımcı olursanız sevinirim.

Unknown dedi ki...

Catalitic Convecter Fault arızasında arızalı parça catalizatör olmayabilir. Sadece sensötrler değerleri farklı okuduğundan bu arızayı yakıyor olabilir. genelde Catalitic Convecter Fault arızalarının %80'inde araza ateşleme sistemi yada sensörlerden kaynaklanır. Şimdi dikkat edilmesi gereken nokta Catalitic Convecter Fault hatasını aldıgınızda motor arıza lambası sürekli yanıp sönüyor mu yoksa direk m,i yanıyor. birde bu arızayı aldığınızda aracınız boguluyor gibi olup 2,3 bin deviri geçmiyor yada baygın gibi mi ilerliyor. birde bu arıza ne kadar sürüp düzeliyor. bunlarıda belirtirseniz size daha detaylı yardımcı olabilirim.

Symbol 2009 rsl dedi ki...

2009 symbol aracim var motor arıza Işığı yanıyor üc defa servise goturdum bilgisayara bağladılar ama bi sorun bulamadılar ama arıza Işığı arada bi hala yanıyor neden olabilir şimdiden teşekkürler

Unknown dedi ki...

EĞER DUMAN ÇIKTI VE MERŞ HİÇ ÇEVİRMİYOR İSE SEKMAN KAYNATMASI YATAK SARMASI GİBİ PROBLEMLER OLUŞMUŞ OLABİLİR. ÜST KAPAK SÖKÜLEREK KONTROL EDİLİR FAKAT BÖYLE BİR DURUM VAR İSE MOTOR KOMPLE İNİP REKTEFE EDİLMESİ GEREKİR. MOTOR DEĞİŞMEZ. SADECE İÇ PARÇALARI DEĞİŞTİRİLİR. SİZİN DURUMUNUZ BİRAZ SIKINTILI BİR DURUM ARAÇTA YAĞ VAR MIYDI. HARARET YOK İSE YAGSIZLIKTAN OLMUŞ OLABİLİR.

Unknown dedi ki...

ARAÇ BENZİNLİ Mİ DİZEL Mİ LPG'LİMİ , SERVİSTE HANGİ ARIZA KODU ÇIKIYOR BUNLARI BELİRTİRSENİZ DAHA İYİ YARDIMCI OLABİLİRİM.

Symbol 2009 rsl dedi ki...

Araç benzinli serviste herhangi bir arıza kodu çıkmıyor

Unknown dedi ki...

araçta yol bilgisayarı var ise yol bilgisayarında herhangi bir uyarı çıkıyor mu, birde lamba yandığında aracınızda çekişten düşme tekleme sallama eksoz yada filtre kısmından patlatma gibi şeyler oluyormu acaba

lamba yanıyor ise araç beynine arıza kodu bırakması lazım bu gibi durumu ilk defa duydum açıkçası

Symbol 2009 rsl dedi ki...

Aracimda herhangi bi sorun yok çekişi falan gayet iyi bakımlarını daha yni yaptırdım saten servisteki adamlar bile anlamadi neden olduğu bilgisayarda herhangi bir arıza oldunu falan göstermiş ama arıza Işığı arada bi yanık kaliyo ole

Symbol 2009 rsl dedi ki...

Dün yanmiyodu bi on km kadar yol yaptım eve gelip arabayı park edeceğim zaman gene yandı arıza lambası bozulmuş olabilir mi çünkü sürekli yanmiyo arada bi yanıyor

Unknown dedi ki...

O ZAMAN SİZE TAVSİYEM YAKIT ALDIGINIZ YERİ DEĞİŞTİRMEKLE İŞE BAŞLAYIN, LAMBA YANDIGINDA SÖNMEDEN SERVİSE GİTMEYE ÇALIŞIN Kİ LAMBA YANIYOR İKEN KONTROL EDEBİLSİNLER. PEK MUHİM BİŞEY OLDUGUNU DÜŞÜNMÜYORUM FAKAT YİNEDE İHMAL ETMEMENİZİ TAVSİYE EDERİM.

Unknown dedi ki...

Merhabalar aracım peugeot 206 1.4 xline 2004 model hdi dizel sorum şu bugün motor arıza ışığı yandı yukarda gösterilenden yani yakıtı hep aynı yerden alıyorum(shell) yakıttan olduğunu düşünmüyorum çünkü şimdiye kadar böyle birşey yoktu aracı bu şekilde hareket ettirirsem sorun büyür mü ve sorunu çözmek için neler yapabilirim şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim

Unknown dedi ki...

Merhabalar, 2011 model astra j benizli aracım var.(LPG MEVCUT) Seyir halindeyken gaz bitti bende benzinde kullanmaya başladım ve benzinde biraz bastım yüksek devirler yaptım. Daha sonrasında motor arıza ikazı yandı. Lpg ciye gidip gaz ayarı vs. herşeyi yaptırdım fakat ışık yanmaya devam etti. Yetkili servise gidip aracı kontor ettirdm herhangi bir sıkntı yok bütün sensörler çalışıyor görünürde araçta sıkntı yok dediler. Sadece fakir yakıt karışımı gösteriyor buda lpg den dolayı oluyor denildi fakat 1 senedir lpg li kullanıyorum hiç ışık yanmıyordu ki zaten ışık gazda kullanırken değil benzinde kullanırken yandı. Araçtaki bütün parçalar çalışıyor sensörlerede hata yok deniliyor benim sorum şu; Benzindeki pislikten dolayı enjektörler,yakıt filtresi veya benzin pompası tıkansa motor arıza ışığı yanarmı? Yada benzndenki pislik bu parçaları tıkamış olabilir mi? İlginiz için şimdiden teşekkür eder hayırlı geceler dilerim..

Unknown dedi ki...

öncelikle pompa'dan olsa araç sabahları çalışmaz yada aşırı zor çalışır yüksek devirlerde benzinde gaz kesme yapar, benzin enjektörlerinden olsa yine aynı şekilde gaz kesme titretme ve çekişten fena şekilde düşme stop etme gibi problemler yapacaktır. benzindeki pislikten olsa ki bu çok düşük bir ihtimal. aracınızdaki sıkıntılar her lpg'li araçta olan sıkıntıya benziyor. eğer servis sorun yok dedi ise aracın çekişinde rolantisinde bir problem yok ise sallama titretme yok ise sorun etmeyin derim.

Unknown dedi ki...

Araçta hrhangi bir tekleme,silkeleme çekişten düşme yok. Çalışmasındada sıkntı yok maşşalh marşa ne zaman bassam tek seferde alıyor bir sıkntı görünmüyor araçta fakat bu arıza ışığı yanıyor ve ben söndürtemedim. Büğün benzin katkısı alıp depoya koyacaktm pislik varsa temzlesin diye. Bu ışığı söndürmemin bir yolu bir imkanı yokmu?

Unknown dedi ki...

İnanın kendi aracımda da yanıyor :) hava yakıt karışımı hatası veriyor ise bilgisayar, ( zengin karışım yada fakir karışım) o ışığı söndürmek pek kolay olmuyor. LPG'sel olduğu için. Oksiyen sensörü üzerine bi drenç atılarak söndürülüyor diye duymuştum fakat bu bir tamir degil devre dışı bırakma işlemi olduğu için pek önermiyorum. ama sorununuzu hiçbir şekilde çözemez iseniz bu yola gidebilirsiniz.

Anonim dedi ki...

Merhaba 2001 model 75kw 102hp passat sahibiyim. Lampda ışığı 2 hafta önce yandı özel servise götürdüm pc ye bağladılar bir sorun çıkmadı ve ışık söndü. Dün yine yandı ve sabah tekrar götürdüm aynı şekilde yine söndü servisteki beyefendi elektriksel bir arıza olabileceğini ve elektrikciye baktırmam gerektiğini söyledi. Aklıma takıldı müşür arızası veya sensör arızasımıdır? Öyle ise ücretleri pahalımıdır? Fikir edinerek gitmek te fayda var biliyorsunuz esnafımızın bir kısmı tuttuguna gecirmeyi seviyor.

Unknown dedi ki...

bu tip arızanın tam belli olmadığı durumlarda genellikle gereksiz müşür yada sensör değilşimleri yapılabiliyor. sorununuz giderilmeyip arıza lambası tekrar yandığında o parçalara verdiğiniz para çöp olmuş oluyor malesef. bu gibi durumlarda nokta atışı yapacak ustalar bulmanız gerek . yetkili servis olmak zorunda değil fakat özel bir vw servisine (sadece vw araçlara bakan) gitmenizi öneririm., Bu gibi bir sorun bendede vardı her servis başka parça değişecek diyordu özel bir peugeot servisine gittim. 20 tl ye halletmişlerdi, Sorununuzun ne olduğu hakkında hiçbir fikrim yok fakatiyice araştırmadan parça değişimine gitmeyin ustaya detaylıca sorun derim.

umutdemir dedi ki...

2007 skoda fabiam var ve motor arıza ışıgı yanıyor alırken computest yaptırdım ve usta lpg den kaynaklandıgını motorda bi sıkıntı olmadıgını soledi aracımın giderindede bi problem yok ama arıza ışıgının yanması kafama takılıyor lpg ayrlanmasımı yapılmalı ne önerirsiniz

Unknown dedi ki...

lpg ayarı ile düzelebilecek bir problem değili lpg li araçlarda sürekli yaşanan bir sıkıntı, düzelme şansı çok zayıf bir bilgisayara bağlayın ve arıza kodlarını okutturun eğer motora zarar verici bir problem yok ise o şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz. tabi buna karar vermesi gereken computest değil ustanızdır.

Anonim dedi ki...

Merhabalar, aracım ford fiesta 2004 1.4 benzinli.geçen gün 120-130 km hızla giderken bir anda motor lambası yanıp sönmeye basladı, ben de hemen kenara cekmek için yavasladım ve yavaslayınca ikaz lambası söndü bende yoluma devam ettim. daha sonra ise normal hızlarda giderken herhangi birşey olmadı.sizce neden kaynaklanmış olabilir? şimdiden teşekkürler. (ayrıca daha önceden otobanda yine aynı şekilde yuksek hızda seyahat ettiğimde herhangi birşey olmamıştı)

Unknown dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından kaldırıldı.
Unknown dedi ki...

Selam benim aracım Opel Corsa 12 motor 2007 model benzinli aracımda check lambası yandı ve aracım gaz yememe ye başladı rampa çıktığımda tekleme yapıyor trafik Işığında durduğum da acayip bi şekilde titreme yapıyordu bunun üzerine ben katalizatöre bağlı olan sondalant sensörünü yani oksijen sensörünün fişini çıkarttım arabayı 1 hafta bu Şekil kullandım araba normale dönmüştü sonrasında tekrar aynı hayatiyi vermeye başladı ve yeni sondalant sensörü aldım ve değiştirdim taktıktan sonra araba düzeldi lakin 5 km gittikten sonra aynı hatayı yine veriyor ne ve motor soğuk iken lamba yanıyor ama hata vermiyor bi 5 km kullandıktan sonra aynı Hatay'ı veriyor ve motor çabuk ısınıyor ne yapmalıyım

Unknown dedi ki...

bilgisayara bağlaladan net birşey söylenemez. bir bilgisayara bağlayıp arıza kodlarına bakılırsa anlaşılabilir.

Unknown dedi ki...

gaz kelebeğini temizletip daha sonrasında kalibrasyon ayarı yaptırıp deneyin derim. bobin ve ateşleme sistemini kontrol ettirin. sensörlerden kaynaklandığını sanmıyorum ama nitekim net bir tespit yapılmadan arızayı söylemek zor görünüyor. iyi bir serviste bilgisayara bağlayarak sensörlerin çalışma değerlerini bobinin çalışma değerlerini görebilirsiniz. bujilere de söküp baktırabilirsiniz hepsi normal ise gaz kelebek kalibrasyonu yaptırmayı deneyin.
bir diğer az ihtimal olarak debimetre, (yada rolanti sensörü) ve krand devir sensörü gibi parçalarıda kontol ettirin derim. Bu tarz problemler sorunun kaynağını bulana kadar çok can sıkıcı olabiliyor. en iyi tespit için yetkiliş yada özel farketmez ama sadece opel üzerine deneyimli ustaların oldugu servise gitmenizi öneririm.

Unknown dedi ki...

Teşekkür ederim

Anonim dedi ki...

Hocam ablama araba surmeyi ogretim dedim araci kaldirirken iki uc kere stop ettirdi tekletti falan, sondurup calistirdigimizda motor ariza ve esp lambasi yanik kaldi gecmiyor. Arac 2014 corolla 1.6 advance manuel

Unknown dedi ki...

biz teşekkür ederiz. geçmiş olsun

Anonim dedi ki...

Merhaba
2007 model Audi A6 benzinli var motor arıza işareti ve epc işareti yanıyor ayrıca kaygan zemin isaretide yanıyor bazen gazı almıyor tekliyor epc işareti sonra sönüyor uzun yola çıkacam servise götürmelimiyim teşekkür ederim

Unknown dedi ki...

Selamlar . Bugun otobanda yaklasik 110 la ilerlerken motor ariza isigo ve ESP yandi . Gazi nerdeyse koklememe ragmen arac yavaslamaya basladi . En son vites dgsrrdim eski performansindan cok uzak bi sekilde azda olsa hizlanmaya basladi . Motor isigi hala yaniyordu ESP sondu. Daha sonra hoc bisi yapmadim ilerlemeye devam ettm arac eski performansjna geri dondu fakat isik hala yaniyor. Sorun ne olabilir

Unknown dedi ki...

AUDİ A6 ÇOK ELEKTRONİK BİR ARAÇ HAKKINDA FAZLACA BİLGİYE SAHİP DEĞİLİM. O YÜZDEN BİR FİKİR VEREMİYORUM GEÇMİŞ OLSUN

Unknown dedi ki...

ARAÇ LPG'LİMİ BENZİNLİ Mİ DİZEL Mİ, ARAÇ MARKA VE MODELİ NEDİR. BUNLARI BELİRTİRSENİZ DAHA İYİ YARDIMCI OLABİLİRİM

Unknown dedi ki...

1.6 dizel peugeot 407

Unknown dedi ki...

Turbosal bir problem olabilir. yada araınızda partükül filtresi katalitik gibi parçalardan olabilir. bir tıkınma gibi durum var ise. ayrıca pompo ve enjektörlerden de olabilir. kısa süreli bir sorun ise ortalam 100 km aynı arızayı yapmaz ise beyin arızayı hafızadan siler, lamba sönmeden bir bilgisayara bağlatıp hangi arızaları kaydettiğine baktırın derim. ihmal etmeyin daha büyük problemlerle uğraşmak zorunda kalabilirsiniz.

Unknown dedi ki...

Az once baktim simdi ikaz isigi sonmus

Unknown dedi ki...

evet, o zaman tekrar yanarsa vakit kaybetmeden bilgisayara bağlatarak arıza kodlarına baktırın, geçmiş olsun

ilker bay dedi ki...

merhaba bende 2007 model jetta var araç rölantide iken hem benzinde hem lpg de titreme ve kendi kendine gaz alıp verme oluyor üst kapak dediler yaptırdık sekman attılar lpgde alıp verme kesildi ama benzinde devam ediyor titreme de her ikisindede var bir türlü çözüm bulamadılar....

Unknown dedi ki...

2008 Toyota Corolla aracımda kilimayi açtığımda arıza lambasi yaniyor

Unknown dedi ki...

Aracımda kilimayi açınca arıza lambasi yaniyor sebebi nelerdir şimdiden tşk

Unknown dedi ki...

GAZ KELEBEĞİNE BAKTIRDINIZ MI ?

Unknown dedi ki...

KLİMASAL BİR ARIZA OLABİLİR, YADA AKÜ ZAYIF YADA ŞARJ ETMEDE BİR PROBLEMDE OLABİLİR. ARACI BİLGİSAYARA BAĞLATIP ARIZA KODUNU GÖRMEDEN NET BİŞEY SÖYLENMESİ ZOR

Unknown dedi ki...

KLİMASAL BİR ARIZA OLABİLİR, YADA AKÜ ZAYIF YADA ŞARJ ETMEDE BİR PROBLEMDE OLABİLİR. ARACI BİLGİSAYARA BAĞLATIP ARIZA KODUNU GÖRMEDEN NET BİŞEY SÖYLENMESİ ZOR

ilker bay dedi ki...

gaz kelebeğinede bakıldı şimdi de oksijen sensörünü degiştirecekler. alaksı varmıdır...

Anonim dedi ki...

Merhaba tekrardan 2001 passat Sahibiyim yukarida yazmistim. Bosch servisine gittim bugün isik tekrar yandi cünkü persembe gününe randevu verdiler. Hava ile alakali bir problem olabilirmis. De bugüb birisi ile konustum beyinden yapabilir dedi. Varmidir asli? lampda isigi ile beyinin alakasi varmidir?

Unknown dedi ki...

Merhaba.benimde bir sorum olacak. Cevaplarsaniz cok sevinirim. 2006 passat 2.0 fsi sahibiyim. Gecen hafta gostergedeki sari renkli motor seklindeki egsoz ariza isigi yandi.aracin cekisinde falan bir sorun yok. Surekli 98 oktan benzin kullaniyorum. Sizce neden kaynaklanabilir. Simdiden tesekkurler.

Unknown dedi ki...

Merhaba, yeni fark ettiğim bir sorunu daha sizinle paylaşmak istedim. Araç rölantide iken gaz veriyorum (2-3 bin devire kadar) sonra gazı kesiyorum rölanti ibresi bin devire geldiğinde veya altına düştüğünde araçta titreme meydana geliyor ve titreme yaparken farlar hafiften kendi kısıyor sonra normal aydınlatmaya devam ediyor sizce neden olabilir? ''Motor arıza ışığım hala yanıyor fakir yakıt karışım hatasını hala almaktayım''

Unknown dedi ki...

bariz belirtisi yok ise sadece lamba yanıyorsa sundan kaynaklanır demek çok güç ekstra olarak belirti verse idi belirtinin çeşidine göre tahmin yürütübilirdim o yüzden bir bilgisayara bağlayarak arıza tespiti yaptırmanızda fayda var,

Unknown dedi ki...

beyinden olma ihtimali oldukça düşük, genelde ustalar bir problemi çözemediginde günah çıkartmak için beyinden derler :) eğer beyinden derler ise size tavsiyem beyin ile alakalı tamirat yada resetleme yapmadan önce başka bir ustaya göstermeniz gerekir. geçmiş olsun.

Unknown dedi ki...

Tesekkurederim. Servisteydim bugun. Arizanin katalizor oldugunu ogrendim. Ayrica radiateur fanlarindan biriside arizali cikti. Tamir masrafi 4700 euro cikti. Ben zaten o kadar paraya almistim arabayi. Sanirim temizleterek gecistirecegim.

Unknown dedi ki...

Tesekkurederim. Servisteydim bugun. Arizanin katalizor oldugunu ogrendim. Ayrica radiateur fanlarindan biriside arizali cikti. Tamir masrafi 4700 euro cikti. Ben zaten o kadar paraya almistim arabayi. Sanirim temizleterek gecistirecegim.

Unknown dedi ki...

Katalitik konvektör içerisindeki özel ve pahalı meteryaller sebebi ile biraz pahalı parça , içinde titanyum platin vs gibi özel ve az bulunan meteryaller vardır. o yüzden bu kadar pahalı çıkmış, kat iptali yada kat'ın içini boşattırma işleminden sonra aracınız oldukça gürültülü çalışacaktır. ayrıca gaz verirken kazıma gibi sesler çıkartacaktır. bilginize.

Unknown dedi ki...

Tesekkurederim.

Unknown dedi ki...

merhaba
bende 2012 cruze var lpg li
arabadan pek anlamadığım için tam terimli yazamıyorum kusura bakmayın .
1 hafta önce klima çalışırken ikaz lambası yanıyor ve stop ediyor hareket halinde 2 kere oldu ama genellikle ışıklarda beklerken frene bastığımda ışık yanıyo ve stop ediyo kapatıp yekrar açmam gerekiyodu bunu pek önemsemedim daha sonra baktırırım diye ama 1 gğn önce ikaz lambası sabit bir şekilde yanmaya başladı klima kapalı olsada stop etmiyo ama ışık sabit yanıyor ve arabanın çekişi düştü gaza yüklenince de araba kaydan zeminde gibi bir ikaz lambası daha yanıp sönüyo gazı düşürünce sönüyo benzinde kullandığımda çekişi normal ama yine ışık sabit lpg ye geçince de rölentideyken sanki stop edecekmiş gibi sesler yapmaya başladı servisi aradım 600 lira servis bakımı dedi bu sorunu sanayide X firmada daha uyguna yaptırılır mı ?

bir önceki yazılardan baktığımda yanan lambaların isimleri
sabit yanan ışık : 19.Motor kontrol sistemi arızası (EOBD)

gaza fazla basında yanan da : ASR, ESP sistem ışığı

Manisali dedi ki...

???

Anonim dedi ki...

merhabalar. chevrolet lacetti 1.4 se sedan araç aldım 2005 model. 2011 yılında lpg taktırılmış. motor arıza ışığı yanıyordu aldığımda. sahibi, bu ışığın tüp takıldıktan sonra yandığını ve yeni nesil araçlara sonradan takılınca yanması normal dedi. sürekli yanıyor. yanıp sönmüyor yani. bir de bu araç km kaç kuruş yakar 35 yakıyor diyen de var 18 kuruş diyende kendim denemedim sizce kaç yakar tüpte. otobanda 100 km üzerine çıkmıyorum 3 bin devirin üzerinde de hiç kullanmadım. teşekkürler takipteyim.

Anonim dedi ki...

İyi akşamlar.. Dacia solenza 2004 model LPG li araç. Bundan yaklaşık 1hafta önce aracın otobanda bir anda devri düşmeye başladı ve görmemeye başladı.. Velhasılı sıkıntı katalitik konvektordeymis. Katalitik konvektor değişti ama pahalı olduğu için orijinal çıkmasından taktirdim. Ondan beridir motor arıza lambası yanmaya başladı.. Ustaya gittim sildirttim ama tekrar yanmaya başladı.. Kalitesiz yakıt vs falan dedi usta ama inanmadim açıkçası 2.kezde olunca.. Katalitik konvektor Lemi alakalıdır acaba? Sensorlerle alakalomi bir sıkıntı var yoksa?

Unknown dedi ki...

MERHABA BENDE 2006 TATA İNDİCA VAR BELLİ Bİ KİLOMETRE GİTTİĞİNDE VEYA KLİMAYI AÇTIĞMDA BELLİ Bİ SÜRE SONRA MOTOR IŞIĞI YANIYOR VE TEKLEME YAPIYOR VE BİR GÜN DİNLENDİKTEN SONRA MOTOR IŞIĞI SÖNÜYOR SEBEBİ NEDİR DEVRİNİ NORMAL YAPTIĞIMDA IŞIK YANDIĞINDA ARABA ROLANTİDE STOP EDİYOR DEVRİNİ YÜKSELTTİĞİMDE MOTOR IŞIĞI YANIYOR VE TEKLEME YAPIYOR

kara dedi ki...

söylemeyi unuttu benim araçta tüpte var

Anonim dedi ki...

merhaba iyi günler aracım 2002 honda civic motorunu yıkadıktan sonra arıza lambası fasılalı bir sekilde sürekli yanıp sönüyor aracın çekişi ve rolantisi 3 gündür bozuk şekilde çalışıyor arıza nerde olabilir ....

Unknown dedi ki...

c4 picasso aracım var. 6 aydır moto çalıştıktan sonra service yazısı çıkıyor ve yaklaşık 20 sn sonra sönüyor. sorun nedir.?

Unknown dedi ki...

merhaba ben bugün arba sürmesini ögreniyodum babam da yanımdaydı aracımız peco partner arbayı çalıştırdım sonra gaz vermeden çok yavaş bi şekilde debriyajı kaldırınca sonra istop etti sonra arabayı kaldırdım sonra tümsekden geçerken ayagımı gazdan çekmiştim tümsegin tam üstündeyken gaz verdim almadı istop etti usta geldi dikkat lambası yanıyodu önceden check lambası yanmıyodu usta gelmeden önce o ünlem işaretli kırmız ışık yanıyodu onun için araba çalışmıyodu sonra usta beyinden o sorunu giderdi sonra check lambası yandı zaten usta ondan önce demişti mazottandır diye bizde bugün hep sheelden alıyoduk başka yerden aldık mazotu usta mazotandır dedi ama triyal kayışında sıkıntı olabilirmi cevaplarsanız sevinirim

Unknown dedi ki...

:)

Unknown dedi ki...

S.a 2006 model tdci focus aracimin arıza lambasi sürekli yanıyor tesisat beyin ve eksoz hariç hemen hemen bütün parçaları değiştirip denedim bilgisayarda map sensörü çıkıyor değiştirdim yine aynı araçta hersey normal ama ışık yanıyor bu durumla karşılaşan çözümü olan varsa sevinirim

Unknown dedi ki...

2006 model 1.6 tdci focus aracimin motor ikaz lambasi sürekli yanıyor el degmedik beyin tesisat ve eksoz kaldı bilgisayar sürekli map sensörü diyor onu da değiştik yine aynı bu konu ile ilgili yardimci olabilirmisiniz

Unknown dedi ki...

Aracım 2011 fabia 1.2. Uzun yolda 550. Km.de arıza lambası yandı. O şekilde 250 km. daha gittim. Tatildeyim ve rastgele bir yere göstermek istemiyorum. Bu şekilde geri dönebilir mi.

Anonim dedi ki...

Merhabalar, Aracım 2007 model Corsa Cdti, Dün Shell den yakıt aldıktan sonra motor arıza lambası yandı ve araba gaz yememeye başladı. Turbo çalışmıyor. Yakıttan kaynaklı olduğu belli. Yardımcı olurmusunuz lütfen..

Anonim dedi ki...

Merhabalar, Aracım 2007 model Corsa Cdti, Dün Shell den yakıt aldıktan sonra motor arıza lambası yandı ve araba gaz yememeye başladı. Turbo çalışmıyor. Yakıttan kaynaklı olduğu belli. Yardımcı olurmusunuz lütfen..

Muhammed Nuri Kepenek dedi ki...

aracım 2012 model renoult symbol aracımda lpg vardır yalnız araç yakıtta arıza buluyor yukarıdaki lambayı yakıyor ve arada bir dizel araçlarda ısıtma lambası ve aküye benzer sarı bir ışık yakıyor ses tonu ise açık hava filtresi varmış gibi çıkıyor sanki sürtüyormuş gibi sorun nedir

Anonim dedi ki...

aracım 2012 model renoult symbol araç yakıtta arıza buluyor arıza lambası yakıyor lpg lidir ve arada bir dizel araçlarda bulunan ısıtma lambası ve ayriyeten akü gibi sarı lamba yakıyor ses tonu ise açık hava filtresi gibi ses çıkarıyor (sürtme gibi)

Anonim dedi ki...

haklısınız

yyilmaz dedi ki...

Aracım 2011 model dizel edc (yarı otomatik) fluence. 61135 km de. Uzun yolda şehirler arası pompa istasyonlarından mazot alıyordum. Aracın sesinde biraz değişme olduğunu düşünmeye başladım. Araştırdım ve yakıt katkısı ile düzeleceğine karar vererek yorumlarda övülen bir marka aldım. depo 3/4 dolu iken eklettim ve depoyu fulledim. şehir içinde kullandığım için pek devirli kullanamadım. Aracımın o gün akşam motor arıza lambasının yandığını gördüm. aracı çalıştırınca arıza ışığı sönüyor. anahtarı takınca yanıyor ama bazen yanıyor bazen yanmıyor. Daha önce acemi, otomatik kullanmayı bilmeyen bir yakınım debriyaj diye bir kaç kez frene basınca hata ışığı yanmıştı hatta bilgi ekranında kırmızı olarak aracın motorunda arıza olabilir yazmıştı. Aracı durdurup kapatıp geri açtığımızda herhangi bir uyarı vermemişti. 4-5 aydan beri de bir uyarı yoktu. motor arıza lambasının yanmasının nedeni kullandığım yakıt katkısı olabilir mi?

erdalkaraman dedi ki...

meraba benım 2007 audi a3 arabamın dün gece koltuklarını yıkadım. koltuk kenarlarında aırbaglaer var. yıne sürücü kısmının sol diz kenarında gaz göstergeleri var. oralarada su sıçraması yada buhar şeklınde suyla temasından dolayı sabah arabam çalışmadı. bekledım bır gun. akşamında marşa bastım bu kez çalıştı ama ekranda bu seferde motor arıza ışığı yanıyo sureklı. kendı kendıne sönermi yoksa ne tavsıye edersınız. teşekkurler

Unknown dedi ki...

Slm. Arkadaslar 2009 mod. Audi a4 1.8tfsi 23000 km. Aracim var arza lambasi yandi emisyon kontrol sistemi. Yandiginda almis oldugum benzini bitirdim ve yeni temiz olduguna emin oldugum yakit aldim beraberinde 2 adette katki cekisi ve gidisinde bir problem oldugunu sanmiyorum fakat araba park konumunda iken gaz verdigimde 4000 devire yaklastiginda gazi kesiyor. Bilgisi olan varmi acaba tesekkurler.

Unknown dedi ki...

Slm. Arkadaslar 2009 mod. Audi a4 1.8tfsi 23000 km. Aracim var arza lambasi yandi emisyon kontrol sistemi. Yandiginda almis oldugum benzini bitirdim ve yeni temiz olduguna emin oldugum yakit aldim beraberinde 2 adette katki cekisi ve gidisinde bir problem oldugunu sanmiyorum fakat araba park konumunda iken gaz verdigimde 4000 devire yaklastiginda gazi kesiyor. Bilgisi olan varmi acaba tesekkurler.

Unknown dedi ki...

merhabalar. Aracım ford fiesta 1.4 tdci 2004 model. mazot aldıktan yarım saat sonra motor arıza lambası, akü ve yağ lambası üçü birden devamlı yandılar. Kenara çektim ve ikinci çalıştırmamda lambalar söndü. Yirmi dakika daha gidip evime vardığımda tekrar kapatıp çalıştırdım ve lambalar yine yandı. Sorun hakkında bilginiz varsa lütfen yardımcı olur musunuz? Teşekkürler.

Unknown dedi ki...

merhabalar. Aracım ford fiesta 1.4 tdci 2004 model. mazot aldıktan yarım saat sonra motor arıza lambası, akü ve yağ lambası üçü birden devamlı yandılar. Kenara çektim ve ikinci çalıştırmamda lambalar söndü. Yirmi dakika daha gidip evime vardığımda tekrar kapatıp çalıştırdım ve lambalar yine yandı. Sorun hakkında bilginiz varsa lütfen yardımcı olur musunuz? Teşekkürler.

Unknown dedi ki...

merhabalar. Aracım ford fiesta 1.4 tdci 2004 model. mazot aldıktan yarım saat sonra motor arıza lambası, akü ve yağ lambası üçü birden devamlı yandılar. Kenara çektim ve ikinci çalıştırmamda lambalar söndü. Yirmi dakika daha gidip evime vardığımda tekrar kapatıp çalıştırdım ve lambalar yine yandı. Sorun hakkında bilginiz varsa lütfen yardımcı olur musunuz? Teşekkürler.

Unknown dedi ki...

Merhabalar bende 2006 kia sportage var sehirler arasi yolculukta bir yerde mazot aldim icinede temizleme amacli katki koydum 1 km.sonra arza lambasini yakti ve cekistende dustu eksozdan kara duman atmaya basladi ayni zamanda yanik kokusuda geliyo sebebi nedir acaaba yardimci olan arkadaslara simdiden tesekkurler

Unknown dedi ki...

Merhabalar bende 2006 kia sportage var sehirler arasi yolculukta bir yerde mazot aldim icinede temizleme amacli katki koydum 1 km.sonra arza lambasini yakti ve cekistende dustu eksozdan kara duman atmaya basladi ayni zamanda yanik kokusuda geliyo sebebi nedir acaaba yardimci olan arkadaslara simdiden tesekkurler

Unknown dedi ki...

Merhabalar bende 2006 kia sportage var sehirler arasi yolculukta bir yerde mazot aldim icinede temizleme amacli katki koydum 1 km.sonra arza lambasini yakti ve cekistende dustu eksozdan kara duman atmaya basladi ayni zamanda yanik kokusuda geliyo sebebi nedir acaaba yardimci olan arkadaslara simdiden tesekkurler

Unknown dedi ki...

Merhabalar bende 2006 kia sportage var sehirler arasi yolculukta bir yerde mazot aldim icinede temizleme amacli katki koydum 1 km.sonra arza lambasini yakti ve cekistende dustu eksozdan kara duman atmaya basladi ayni zamanda yanik kokusuda geliyo sebebi nedir acaaba yardimci olan arkadaslara simdiden tesekkurler

Unknown dedi ki...

Slm Reno clio2002 model uc kez beyni degisti ariza gitmedi motor ariza lambasi hizla yanip sonuyor araba titriyor yardim edinnnn😞

Unknown dedi ki...

Slm Reno Clio 2002 model uc kez beyni degisti ariza gitmedi motor ariza lambasi hizla yanip sonuyor araba titriyor yardim edin niye oluyoy😞

Unknown dedi ki...

Merhabalar. 2002 Fabia Comfortum var. LPGli.1000 km önce motor arıza lambası yanmaya başladı.Sordum yakıtı değiştir dediler. Değiştirdim geçti sonra yine yanmaya başladı.Benzinle giderken yanmıyor.LPGde yanıyor.Hatta ara sıra LPGde de yanmıyor işaret.
Önemsiz birşeyse tuşa basılı tutup motoru çalıştırdığımda işaret kaybolur mu?

Unknown dedi ki...

slm arkadaşlar 2004 model foerd cornext 90 ps aracımda bir aydır ısıtma lambası yolda giderken bazen yanıp sönüyor ve araç stop ediyor durup tekrar çalıştırıyorum düzeliyor ustalara götürdüm bir sonuç alamadım belki çok basit bir arzadır ama biri diyor pompa ve enjektöler yapılacak oda çok para ve yaptırmadım binmeye devam ediyorum olmadık zamanda olmadık yerde yine arza devam ediyor bu konuda yardımlarınızı bekliyorum TEŞEKÜRLER.

alize50 dedi ki...

la git işine ...baban öğrensin bunları...sen daha terimleri doğru yazamıyosun...

Unknown dedi ki...

Merhabalar. 2008 focus TDI arabam var. Bugün ışıklarda beklerken motor arızası Işıği yyandi kendiliğinden ggerissöndü. aarabanı . Gidişinde cekisinde. Filan problem yok. 10 dakka sonra stop edip çalıştırdım 5 dakika sonra aynı hata verdi kendi geri söndü . acaba neden olabilir

Unknown dedi ki...

Merhabalar. 2008 focus TDi . Aracın var Motor agriza Işığ yaniyo kkendiliğinden geri sonuuo aracın gidişindefilan problem uyok Problem neden olabilir

Anonim dedi ki...

Iyi guneler ben 2015 model citroen elaysee kullaniyorum aracmi calistirdiktan sonra birden bire gaz verdim ve arac devri 5000 e cikti ve ondan sonra motor lambasi yandi neden olabilir

Anonim dedi ki...

Iyi guneler ben 2015 model citroen elaysee kullaniyorum aracmi calistirdiktan sonra birden bire gaz verdim ve arac devri 5000 e cikti ve ondan sonra motor lambasi yandi neden olabilir

Unknown dedi ki...

Merhaba aracim 206 dizel 2006 model.136000 km de. Aracimi uzun yol yapacam diye servise yag filtresi ve hava filtresi degisimi icin ozel servise goturdum. (Mazot filtresini degistirdigim 12000 oldu diye usta gerek gormedi 20000 e rahat gider dedi) Araci birtarafini lifte kaldirdi isini bitirdikten sonra marsa bastim ve arac calisir calismaz stop etdi depoda mazot yoktu mazot alinca duzelir dedi. Siyah bir pompayi pompaladiktan sonra arac calisti ve dogru herzaman mazot aldigim shel e gitdim araci fulledim duzeldi zannetdim. Ertesi gunu istanbuldan trabzona gitdim bi sikinti yoktu. Trabzonda araci rampada park etdim bir saat sonra marsa bastim arac tamirhanedeki gibi calisdi ve stop etdi bende biraz mazot pompasini pompaladiktan sonra calisti. İstanbula geri geldikten sonra arac sanki aliskanlik etmis gibi once calisiyor bir iki saniye sonra stop ediyor yetmiyormus gibi enson pompalayarak uzun bir marsa basip calistirdigimda gostergede sari motor lambasida yandi bir iki kilometre lamba yanik vaziyetde gitdim araci stop etdigimde lamba sondu sevindim. Sevincim bir iki gun surdu suan araci calistiriyorum ve lamba surekli yanik kaliyor sorun neden kaynaklanmis olabilir ne yapmam gerekiyor en uygun nasil hallederim lutfen yardimci olun tesekkurler. İki sorunumun birbirlerine baglantisi varmi daha once aracim saat gibiydi yardimci olun lutfen...

Unknown dedi ki...
Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından kaldırıldı.
Unknown dedi ki...

Merhabalar, 2008 Ford Mondeo 2.0 Tdci trend model 155000 km'de bir aracımız bulunmaktadır. Cekisinde, gidişinde, vites geçişlerinde hissedilen herhangi bir hosnutsuzlugumuz olmamasına rağmen motor arıza ışığı yanıyor. İki ustaya gittik. Biri ford özel servisi. Dpf ile ilgili olduğunu iletti. Uzun yol yap geçer dedi. Lakin geçmedi. Bilgisayara baglatmayi düşünüyorum. Siz ne dersiniz? Çok teşekkür ederim.

Unknown dedi ki...

Merhaba . 2003 model hdı 96 hp citroen c2 araçımşa sabah yola çıktığımda sorun yoktu 10 dk sonra düşük hızda 30 40 da giderken tekleme yaptı ve bunu yaparken motor arıza yanıp söndü. Durdum biraz dinlendirdim be tekrar yola çıktığımda 3 vitese atarken yine yaptı ve sonra 3 vitesde 4 bin devire kadar getirince bir daha yapmadı eve gelip 15 dk motor soğudukdan sonra biraz tekrar çalıştırdım 2 de yine yaptı aynı sorunu ama o sırada sadece arıza lambası yanıp sönüyor şuan yanmıyor sebebi nedir ?

Unknown dedi ki...

Merhaba . 2003 model hdı 96 hp citroen c2 araçımşa sabah yola çıktığımda sorun yoktu 10 dk sonra düşük hızda 30 40 da giderken tekleme yaptı ve bunu yaparken motor arıza yanıp söndü. Durdum biraz dinlendirdim be tekrar yola çıktığımda 3 vitese atarken yine yaptı ve sonra 3 vitesde 4 bin devire kadar getirince bir daha yapmadı eve gelip 15 dk motor soğudukdan sonra biraz tekrar çalıştırdım 2 de yine yaptı aynı sorunu ama o sırada sadece arıza lambası yanıp sönüyor şuan yanmıyor sebebi nedir ?

Unknown dedi ki...

Merhaba arkadaşlar bende 2000 model opel vecktra var dün LPG aldım yaklaşık yarım saat sonra arıza lambası yandı acaba LPG aldığım yerle alakalı olabilir mi ?

Unknown dedi ki...

Merhaba 2007 TDI Skoda Fabia Aracım Var Yokuş Yukarı Çıkarken Gaz Yemiyor Arıza Lambası Check (Sarı) Yakıyor Stop Edip Çalıştırdımda Araç Eski Düzeneğine Geri Dönüyor Düzeliyor Arıza Sebebim Ne Olabilir Yardımcı Olabilirmisiniz Bilgisayar'a Bağladık Arıza Kodu Vermiyor Sorun Ne Olabilir Teşekkür Ederim

Unknown dedi ki...

Merhaba 2007 TDI Skoda Fabia Aracım Var Yokuş Yukarı Çıkarken Gaz Yemiyor Arıza Lambası Check (Sarı) Yakıyor Stop Edip Çalıştırdımda Araç Eski Düzeneğine Geri Dönüyor Düzeliyor Arıza Sebebim Ne Olabilir Yardımcı Olabilirmisiniz Bilgisayar'a Bağladık Arıza Kodu Vermiyor Sorun Ne Olabilir Teşekkür Ederim

Unknown dedi ki...

Ayrıca aracın yağını kontrol ettiğimde akışkan olmayıp siyahlaştığını gördüm.aracımız 280 bin km de

Unknown dedi ki...

Gshsjskfbdk

Unknown dedi ki...

Aracim fiat doplo 1.3 multijet .
20 veya 30 km yol gidince fan devreye giriyor hararet gostergesi son dusuyor . Gostergede motor arizasi lambasi yaniyor . Bunun nedeni nedir.

Unknown dedi ki...

Aracim fiat doplo 1.3 multijet .
20 veya 30 km yol gidince fan devreye giriyor hararet gostergesi son dusuyor . Gostergede motor arizasi lambasi yaniyor . Bunun nedeni nedir.

Unknown dedi ki...

Merhaba bende 1.2 2011model sembol var dün egsiz emisyon arıza lambası yandı arıza neyden kaynaklanabilir ve bu şekilde araç kullanılırmı yardımcı olurmusun

Unknown dedi ki...

Merhaba bende 1.2. 2011 model sembol var dun egzos emisyon arıza lambası yandı arıza neyden kaynaklanabilir ve bu şekilde araç kullanılırmı yardımcı olurmusunuz

ibrahim Kaçmaz & Gözde Güngör Kaçmaz dedi ki...

Audi a3 1.6 2006 model lpg li aracım yolda giderken motor arıza lambası yandı... Ama herşeyi kontrol ettim sorun yok... Neden olabilir

Unknown dedi ki...

İyi geceler Opel 1.4 benzinli tüp yok akşam üstü arıza lambasıyla beraber rölantide araç aşırı titremeye başladı rampa yukarı 4. Vites 4.000 devire yakındı sebebi ne olabilir şimdiden teşekkürler

Unknown dedi ki...

aracim 2007 model hundai getz aracimda motor ariza lambasi yaniyor aracimda benzinde sikinti yok ama gaza gectiginde bogulma ve cekişte problem yasiyorum gazciya gidip resetledigimde bu sorunum cözulmedi gaz filitresi ve bobin temizlendi
saygilarimla

Unknown dedi ki...

Merhabalar benim aracım 2005 chevrolet lacetti sx hb 1.6 benzinli yaklaşık 2 seneden beri kronikleşen bir problemim var.Sorunum şu aracım motor arıza (check) lambası yakıyor bu problem için 1 tane oksijen sensörü değiştirtti yetkili servis fakat hala devam etmekte bilgisayar bağlatıp sildiriyorum arasıra benzin çeyrek deponun altına düştüğünde tekrar yanıyor full depo yakıt alıp 500 km lik yola gittiğimde yolda sönüyor klima yı açtığımda bayır çıkarken veya düz yolda aniden geliyor genellikle yarım deponun altına düştüğünde oluyor sizce ne yapabilirim cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

Unknown dedi ki...

.

ahmetselimveannesi dedi ki...

Ustam kolay gelsin. Toyota Yaris 190 bin kilometrede olan 2004 model benzinli (tüp yok) otomatik aracımın 6 ay önce bir anda motor arıza ışığı yandı ve bir daha da sönmedi. 6 aydır arabayı motor arıza ışığı yanık vaziyette kullanıyorum. Toyota özel servis de dahil olmak üzere üç ustaya gösterdim. Bilgisayara bağladılar. Elektronik beyin de dahil olmak her şeyine baktılar. Sorun görünmüyor dediler. Üçü de ışığın yanmasının eksantrik zincirindeki uzamadan kaynaklanma ihtimalinin yüksek olduğunu söylediler. Ancak kesin konuşamıyorlar. Yani zinciri değiştirseniz de yanabilir diyorlar. Aracımda şu anda eksantrik zincirinden kaynaklı( ses, vb) sorun yaşamıyorum. Işık yanıyor ama performansı gayet normal. Size sorum şu: Eksantrik zincirindeki uzama motor arıza ışığının yanmasına sebep olur mu. Eksantrik zinciri ömrünü doldurmaya yakın her araçta motor arıza ışığı yanar mı. Eksantrik zinciri uzamasının ne gibi belirtileri olabilir. Son olarak ustalar ses olmadığı sürece aracı bu şekilde 10-20 bin kilometre kullanabilirsiniz dediler. Sizce motor arıza ışığı yandığı için eksantrik zincirini hemen değiştireyim mi. Yoksa bu halde devam edeyim mi kullanmaya. Biraz uzun oldu. İlginiz için şimdiden teşekkürler.

İtara dedi ki...

merhabalar benim aracım 2001 opel corsa c aracımda arıza lambası yanıyordu ama baktırmadım şimdi tekleme ve gaz yemem prblemleri başladı gaza fazla basıldıgında cehck lambası yanıp sönüyor gazı bıraktıgımda ise sönüyor ve arıza lambası yanıyor ama feci halde tekleme yapıyor ateşleme bobini diye düşünüyorum

Anonim dedi ki...

Merhaba, Focus arabamla giderken gaz almamaya ve titremeye başladı. Biraz sonra da sarı motor resimli ışık yanıp sönmeye başladı. Durdurup tekrar çalıştırdım. Bir şey değişmedi ve sarı ışık sürekli yanmaya başladı. Gaza bastıkça titriyor araba. Bir fikriniz var mı acaba?

Unknown dedi ki...

Merhaba Aracın Opel Astra 1.7 Turbo Dizel 2000 Model Sedan araba hız yapınca arıza lambası yakıyor ve ufak bi silkinmeyle güçden düşüyor normalde gaza bastıgın zaman rahat bi ibre ilerleten araba şimdi 5. vitesde 100 le zorlanıyor bunun sebebi ne olabilir ?

Cihat dedi ki...

İyi günler pegeout 307 otomatik şanzıman lpg takılalı 9500 km oldu arac 105 binde motor sarsıntılı çalışıyo ve gaza bassamda çok az gidiyo 5 10 saniye düzeliyo yine aynı şekilde oluyo aracı benzine alıyorum yine aynı şekilde bide bu olunca motor ikaz lambası yanıyo sorun ne olabilir?

karissmaa35 dedi ki...

İyi günler. Bende 1998 model 1.4 alfa Romeo 145 twen spark var..son iki aydır enjeksiyon ışığında yanıp sönme ve tekleme ayrıca çekişte düşme oluştu.kime gitsem çözüm bulamadım.nerdeyse bir bidon benzin döküp aracı yakicam.
Hem tüpte hem benzinde tekleme yapiyo gaz yemiyo.genelde yanıp sonerken yapıyor.ışık yanık ken sorun yok ,sondugunde sorun yok ama yanıp sonerken takliyo ve sanki egzostan gaz atiyo gibi ses geliyor.
Lütfen yardım.
Ahmet Barak
05074662698

Unknown dedi ki...

Aboneligimi iptal edermisiniz bir ariza yazdim hicde yanit gelmedi sorunumu usta czdu 400 teleye

Unknown dedi ki...

iyi gunler 2004 model bmw 318i var bende benzinli motor isigi yandi ve araba rolantideyken titreme yapiyor motoru kapatip actigimda isik sönüyor ama titreme devam ediyor devir saati ise 0 ile 1000 ortasinda duruyor gaza basincada titreme kesiliyor bunun sebebi nedir acaba

Unknown dedi ki...

iyi gunler 2004 model bmw 318i benzinli aracim var motor isigi yandi ve rolantideyken titreme yapiyor motoru kapatip actim isik sondu ama titreme devam ediyor devir saati 0 ile 1000 nin ortasinda gaza basinca titreme gidiyor ama birakinca titreme basliyor devir satini 5000 ne cikardiktan sonra motor isigi 4-5 defa yandi sondu yandi sondu sonra komple sondu ama titreme devam ediyor bunun sebebi nedir acaba simdiden tesekur ederim.

Unknown dedi ki...

SELAM aracim honda crx benzin aldim bir dakka sonra motor ikaz lambasi yakti eve kadar geldim ertesi gun calistirdim mars basiyo fakat gaz yemiyo yani motor ralintiye almadan istop ediyo neden olabilir simdiden teskkur ederim

Unknown dedi ki...

selam aracim honda crx benzin aldim bi dakka sonra motor ikaz lambasi yakti eve kadar geldim ertesi gun calitirmayi denedim calismadi mars calisiyo gaz gelmiyo arada gelirmis gibi oluyo ama araba rolante haline gemiyo istop edio nedendir? simdiden tesekkur ederim

derd dedi ki...

ne 35 kuruşu hocam benzinde belki bulur o değeri ama gazda 20 kuruş civarında yakar bir de arabayı baya ekonomik kullanıyorsunuz anladığım kadarıyla 3000 i geçmiyorsanız 20 kuruşu geçeceğini sanmıyorum. olsun olsun 22-23 olur

Unknown dedi ki...

bmw e 93 2008 3,20 sarı ışık yandı ve motorda bir titreme söz konusu arabayı park ettım bıraktım ne yapmam lazım sorun nedır

Unknown dedi ki...

bmw e 93 2008 3,20 sarı ışık yandı ve motorda bir titreme söz konusu arabayı park ettım bıraktım ne yapmam lazım sorun nedır

Unknown dedi ki...

İyi günler adım ali erzurumluyum 1 ay önce opel astra 1.6 gls 97 model araba aldım motor ikaz lambası yanıyor içinde yıldırım işareti var 3 - 5 dakka kadar yanıyor sonra sönüyor araba hareket halindeyken ne yapmam lazım şimdiden tşk.

Unknown dedi ki...

Aracım 2009 model FIAT Doblo multijet safeline motor arızası lambası yandı acaba neden olabilir...

Unknown dedi ki...

Slm benim sorum araci yeni aldim 2007 dacia logan benzinli ama sıralı otogaz sistemi var arac uyari lambasi sürekli yaniyor tüplü oldugu icin yaniyo dediler eski sahibi acaba baska nedeni varmi simdiden tesekkürler

Unknown dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından kaldırıldı.
Anonim dedi ki...

benim aracım fabia 1.2 classic hiç tüp takılmamış aynı arıza lambası 20 gündür sürekli yanıyor ve aracı ilk çalıştırdığımda ekranda INSP diye bi uyarı sürekli yanıp sönüyor sebebi ne olabilir şimdiden teşekkürler

Adsız dedi ki...

Merhaba 2010 model citroen c1 arabam var. Motor arıza ışığı yandı gittim makinaya soktuk arıza katalizör arızası çıktı.cok büyük Problem olmaz deyip sondurduler. Tekrar yandı tekrar götürdüm katalizöru sokturup içindeki taşların kırılıp kirilmadigini ogrendim.taslar sapasaglam çıktı. Yani katalizörde problem yok. Peki ama bu ışık neden yanıyor? makinsya bakinca da katalizör arızası gösteriyor. Kafam karıştı ne yapacağımi bilmiyorum. Yardımcı olur musunuz?

Adsız dedi ki...

Merhaba 2010 model citroen c1 arabam var. Motor arıza ışığı yandı gittim makinaya soktuk arıza katalizör arızası çıktı.cok büyük Problem olmaz deyip sondurduler. Tekrar yandı tekrar götürdüm katalizöru sokturup içindeki taşların kırılıp kirilmadigini ogrendim.taslar sapasaglam çıktı. Yani katalizörde problem yok. Peki ama bu ışık neden yanıyor? makinsya bakinca da katalizör arızası gösteriyor. Kafam karıştı ne yapacağımi bilmiyorum. Yardımcı olur musunuz?

Adsız dedi ki...

Merhaba 2010 model citroen c1 arabam var. Motor arıza ışığı yandı gittim makinaya soktuk arıza katalizör arızası çıktı.cok büyük Problem olmaz deyip sondurduler. Tekrar yandı tekrar götürdüm katalizöru sokturup içindeki taşların kırılıp kirilmadigini ogrendim.taslar sapasaglam çıktı. Yani katalizörde problem yok. Peki ama bu ışık neden yanıyor? makinsya bakinca da katalizör arızası gösteriyor. Kafam karıştı ne yapacağımi bilmiyorum. Yardımcı olur musunuz?

Unknown dedi ki...

Iyi gunler benim arabam seat cordoba dizel aracimin sorunu şu..yolda giderken ariza isigi yaniyor ve cekis gucu azaliyor bu lamba yandiktan sonra arac 2500 devirin uzerine cikamiyor..bunun sebebini bi kac ustaya gosterdim bilgisayara da bagliyorlar isigi sonduruyorlar sonra aradan zaman geciyor tekrar yaniyor..bazen kendi kendine sonuyor ama bu surekli tekrarliyor yardimci olur musunuz...bi de kis icin antifriz almistim su an klima ratyatoru degisiyor ariza lambasi bundan yaniyor olabilir mi .. tesekkur ederim...

Unknown dedi ki...

Opel corsa 1.4 2012 model gösterge tablosu uyarıcı motor arıza ışığı yanıyor ne gibi bir arıza var. BENZİNLİ

Unknown dedi ki...

Opel corsa 1.4 2012 model gösterge tablosu uyarıcı motor arıza ışığı yanıyor ne gibi bir arıza var.

Unknown dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından kaldırıldı.
Unknown dedi ki...

merhaba aracım 2005 citroen c3 1,4 hdı 1 ay önce özel bir serviste triger kayış seti değişti akabinde anjektörden ses gelmeye başladı ve enjektör bakımı için yine özel bir servise tavsiye ile götürdüm. 2 hafta öncede enjektör bakımı ve testi yapıldı. Fakat dün akşam seyir halinde iken birden bahsi gecen sarı motor ikaz ışıgı yandı ve sönmüyor yapılan işlemlerden kaynaklı olabilirmi yada başka bir durum olabilirmi. buarada aracımın yag filtre vs değimi 2000 km var

Anonim dedi ki...

Merhaba fiat doblo sahibiyim 2002 model 1.9 motoro sahip aracam ancak sıklikla aracimin motor ariza lambasi yanmakta aracim calisyo ama gaz yemiyo ve stop ediip calistirna kadar devam ediyor ve tekrar calistirdigmda normal calismakta aracim...

Unknown dedi ki...

ARKADAŞLAR ÇOK FAZLA YORUM VE TALEP OLDUĞU İÇİN KISA BİR SÜRE SONRA USTAYASOR PLATFORMU KURUYORUZ. ORADA HER MERKA ARACA AİT TEKNİK VE MEKANİK SORULARINA USTALAR CEVAP VERECEKLERDİR. KISA ZAMAN SONRA BU SAYFADAN YAYINLAYACAĞIM.

Unknown dedi ki...

Arabama 2 gun önce lpg taktırdim sonra motor ariza lambası yanmaya başladi .lpg 'den olabilirmi?

Anonim dedi ki...

mrb. benim aracım 1999 model daewoo lanos 1,5 se dir. aracımda sıralı sis. lpg var. bu ışık benim aracımda da yanıyor ama sürekli değil. bazen söner sonra tekrar yanar. sönmesi için stop etmeye gerek yok. seyir halinde iken bile sönüp yanıyor. araç lpg li olduğu için dediler. bende onlara güvendim ve servise götürmedim. doğrumu söylüyolar yoksa ben hata mı yaptım?

«En Eski ‹Eski   1 – 200 / 432   Yeni› En yeni»